1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Serdar Pazı: Enflasyon Beklentilerini Kırmak Zor Görünüyor

Serdar Pazı: Enflasyon Beklentilerini Kırmak Zor Görünüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dezenflasyon Süreci Başladı mı?

Integral ForexTV uzmanı Serdar Pazı, Dünya Gazetesi’nde yayınlanan incelemesinde, Türkiye’deki enflasyon durumunu değerlendirdi. Pazı, Koç Üniversitesi Konda Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi sonuçlarını ele alarak, yaz aylarında enflasyonun gerilemeye başlayabileceğini ancak halkın enflasyon beklentilerinin hala yüksek olduğunu belirtti.

Enflasyon Beklentileri ve Para Politikası

Pazı’nın analizine göre, halihazırda hızlı bir döviz talebi-hazine bonosu dönüşüşü yaşanmakta ve bu durum kırılgan bir sürece işaret etmektedir. Eğer enflasyon tekrar yükselirse veya mevduat faizleri düşerse, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın döviz kurlarını kontrol etmesi zorlaşabilir.

Pazı, geçen yılın ağustos ayında yüksek enflasyon rakamlarının ardından bu yılın yaz aylarında düşüş yaşanabileceğini öngörmektedir. Ancak, halkın enflasyon algısının resmi rakamların üzerinde olduğu ve mevcut enflasyon beklentilerinin yüksek olduğu vurgulanmaktadır.

Türkiye Hanehalkı Enflasyon Beklenti Anketi’ne göre, halkın mevcut enflasyon algısı %113 seviyesindedir ve bu oranın yılsonunda %92’ye düşmesi beklenmektedir. Ancak, resmi enflasyon rakamları ile halkın hissettiği enflasyon arasındaki farkın fazla olması, para politikalarının başarısını etkileyebileceği belirtilmektedir.

  • Pazı’nın incelemesine göre, halkın enflasyon beklentilerinin gerçekleşen enflasyon rakamlarından yüksek olması, tüketim ve tasarruf tercihlerini etkileyebilir.
  • Enflasyonun düşeceği beklentisiyle mevduat faizlerinin düşük olması, halk arasında pek kabul görmemektedir.
Serdar Pazı: Enflasyon Beklentilerini Kırmak Zor Görünüyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!