1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. S&P’den Şok Karar: Fransa’nın Kredi Notu Düşürüldü

S&P’den Şok Karar: Fransa’nın Kredi Notu Düşürüldü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’nın Kredi Notu Düşürüldü

S&P, Fransa’nın kredi notunu AA’dan AA-‘ye düşürdü ve görünümü durağan olarak belirledi. Bu kararın alınmasındaki ana sebep, Fransa’nın kötüleşen bütçe pozisyonu olarak açıklandı. Geçen yıl genel kamu borcunun GSYH’ye oranı %109 olan Fransa’nın, 2027’de bu oranın %112,1’e çıkması bekleniyor. Bu durum, Fransa’nın Euro Bölgesi’nde en yüksek borç oranına sahip üçüncü ülke konumuna gelmesine neden oldu.

S&P’nin açıklamasında, 2023 bütçe açığının tahminlerin üzerinde gerçekleştiği ve GSYH’nin %5,5’ine ulaştığı belirtildi. Ancak ekonomik büyüme ve yapılan reformlar sayesinde Fransa’nın bütçe açığını azaltması bekleniyor. Yine de, 2027’de bütçe açığının GSYH’nin %3’ünün üzerinde kalacağı öngörülüyor.

Fransa ekonomisinin 2024’te %0,8 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Öte yandan, ekonomik toparlanmanın 2024’ün ikinci yarısından itibaren başlayacağı ve 2025-2027 arasında yıllık ortalama %1,4 oranında büyüme kaydedileceği öngörülüyor.

Bu durum, Fransa’nın önümüzdeki yıllarda bütçe açığı ve borç oranı konularında daha dikkatli adımlar atması gerektiğini gösteriyor. Aksi takdirde, kredi notunda daha fazla düşüşler yaşanabilir ve ülke ekonomisine olumsuz etkileri olabilir.

S&P’den Şok Karar: Fransa’nın Kredi Notu Düşürüldü
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!