1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Şimşek: Açık ya da örtülü kur hedefimiz yok

Şimşek: Açık ya da örtülü kur hedefimiz yok

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Ekonomi Programı Açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmelerde, ekonomi programının ana hedefinin dezenflasyon olduğunu vurguladı. Bakan Şimşek, “Açık veya örtülü bir kur hedefimiz bulunmamaktadır. Ülke tecrübeleri, başarılı dezenflasyon programlarında kurun reel olarak değerlendiğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Bakan Şimşek, kural bazlı ve öngörülebilir politikaların başarıya ulaştıkça güvenin arttığını belirtti. Bu durumun sonucunda portföy tercihlerinin Türk Lirası’na yöneldiğini ve ülkeye kaynak girişinin hızlandığını dile getirdi. Ayrıca, yabancıların TL varlıklara olan ilgisinin arttığını ve bankalar ile reel sektörün yurt dışından uzun vadeli ve uygun koşullu kaynak sağladığını önemle vurguladı.

Bakan Şimşek, “Çok taraflı bankalardan dış finansman imkânlarının artmasıyla birlikte, bu kaynakların sadece kısa vadeli finansal yatırımlara değil, üretim ve ihracata da yönlendiğini görmekteyiz. Programın olumlu sonuçları devam ettiği sürece uluslararası sermaye girişinin vadesinin daha da uzayacağını öngörmekteyiz. Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin portföy tercihleri ve artan dış kaynak girişi, rezervlerin güçlenmesine önemli katkı sağlıyor” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Şimşek: Açık ya da örtülü kur hedefimiz yok
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!