1. Haberler
  2. Haberler
  3. Şişecam’ın Yılın İlk Çeyreğinde Net Satışları 41 Milyar TL’ye Ulaştı

Şişecam’ın Yılın İlk Çeyreğinde Net Satışları 41 Milyar TL’ye Ulaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şişecam’ın 2024 Yılına İlişkin Finansal Durumu

Dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri, 150 ülkeyi aşan satışlarıyla küresel büyümesini sürdüren Şişecam’ın konsolide net satışları 2024 yılının ilk 3 ayında 41 milyar TL seviyesine ulaştı. Şişecam’ın bu dönemde toplam satışları içerisindeki uluslararası satışlarının payı yüzde 61 seviyesinde gerçekleşirken, toplam yatırımları 4,3 milyar TL (136 milyon dolar), ihracatı ise 262 milyon dolar oldu.

Yatırımlar ve Üretim Faaliyetleri

Şişecam bu dönemde 1,3 milyon ton cam üretirken, 1,2 milyon ton soda külü ve 0,87 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi. Şirket ayrıca Türkiye, İtalya ve Bulgaristan’da toplam kapasitesi 20 milyon metrekareye yaklaşan üç yeni kaplamalı cam hattı yatırımı kararı aldı.

Şişecam’ın Eskişehir’deki Yatırımları

Eskişehir’de hayata geçirdiği yeni cam ambalaj fırını ve cam ev eşyası fırınını tamamlayan Şişecam, tek yerleşkede dünyanın en büyük entegre cam üretim kompleksine sahip oldu. Ayrıca Mısır’da ortağı olduğu Saint Gobain Egypt SAE şirketinin ikinci düz cam hattı yatırımına ilişkin çalışmaları başlattı.

Şişecam’ın Tahvil İhracatı ve Kredi Notları

Şişecam, global ölçekte duyulan güven Eurobond ihracına gelen taleple teyit edildi. Şişecam’ın İngiltere’deki iştiraki Sisecam UK PLC üzerinden yurt dışındaki kurumsal yatırımcılara yönelik gerçekleştirdiği ihraçlara uluslararası fon ve finans kuruluşundan toplamda 3,5 milyar doların üzerinde talep geldi. Bu işlemle Cumhuriyet tarihinin en büyük şirket tahvil ihracına imza atan Şişecam, kredi notunu yükselterek rekor talep aldı.

Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının Değerlendirmesi

Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody’s, Şişecam’ın notunu yükselterek şirketin güvenilirliğini artırdı. Moody’s, Şişecam’ın kredi notunu “B3”ten “B2”ye yükseltirken, Fitch ise Şişecam’ın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “B+”dan “BB-“ye yükseltti ve görünümü “pozitif” olarak korudu.

Şişecam’ın Yılın İlk Çeyreğinde Net Satışları 41 Milyar TL’ye Ulaştı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!