Ziraat Bankası, tarımsal mekanizasyon kredisi bağlamında ziraat ile uğraşan bireylere makine ve teçhizat alımlarında kredi desteği vermektedir. Toplama yapma makineleri, traktör, biçerdöver, süt soğutma ve sağım makineleri, yem karma makinesi ve balık bulma cihazları gibi birçok mekanizasyon araçlarının alınmasında çeşitli krediler kullanılabilinmektedir.

Alınacak olan makinelerin ikinci el olması bir sorun yaratmamaktadır.

Üzerine kredi çekilecek olan aracın mutlaka “Zirai Kredilendirme Belgesi” bulundurması zorunludur. Aksi takdirde kredi alınamayacağı bilinmelidir. Tarımsal mücadele araçları bu kapsamın dışında tutulmaktadır.

Sunulan kredinin taksit sayısı bitene kadar hiçbir zaman faiz oranında bir artış olmayacağı bilinmelidir.

Ayrıca yapılacak olan makine ve teçhizat ihtiyaçları eğer 25.000 TL’nin altında ise “Ziraat’ten Avantajlı Küçük Ekipman Kredisi” türüne yönlenmesi gerekmektedir. Daha düşük faizler ve imkanlar sunan bu krediyi diğer kredi türünden ayıran en büyük fark, alınacak olan makine ve teçhizatların sıfır olması gerekmektedir. Yani; ikinci el araçların alınmasında bir destek verilmemektedir. Sunulan avantajlar içerisinde en önemlilerinden biri de taksit tutar ve tarihlerini ürünün hasat tarihlerine göre ayarlayabilme imkanı olunmasıdır. Eğer hızlı bir kredi başvurusu yapılması ve hızlı sonuç alınması lazım ise “Ziraat’ten Avantajlı Küçük Ekipman Kredisi” adlı kredi türünün tercih edilmesi tavsiye edilir.

Peki, makine ekipman kredisi şartları nelerdir?

Şartlar Nelerdir?

Bu kredilere sahip olunabilmesi için bazı şartlar sunulmaktadır. Bu şartların sağlanılmadan başvuru yapılması boşuna bir çalışma olacaktır.

 • Üst bölümde de bahsedildiği gibi alınacak olan makinenin mutlaka “Zirai Kredilendirme Belgesi” bulundurması gerekmektedir.
 • Verilecek olan kredi tutarları çok üst limitleri bulabilme ihtimalinden dolayı mutlaka kefil bulundurulması gerekmektedir. Kefiller aylık olarak kazançlarını belgelendirebilmeleri de önem taşımaktadır.
 • Alınacak olan makine sıfır ise satış faturası eğer ikinci el ise ruhsatı istenilebilmektedir.
 • Çiftçi olduğunun ispatı için ÇKS belgesine sahip olunmalıdır.

Başvuru Sırasında Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası çiftçi kredisi için gerekli belgeler iki gerçek ve tüzel kişiler için farklılıklar göstermektedir. Alt bölümde iki durumda göz önüne alınarak gerekli belgeler listelenmiştir.

Gerçek kişiler için;

 1. Tarımsal mekanizasyon kredi başvuru formu
 2. Nüfus cüzdanı
 3. Çiftçi olduğunu kanıtlayan belge (örnek olarak; ÇKS Belgesi)
 4. Eğer tarım yapılan bölge başvuran bireye ait ise tapu kaydı, kira ise kira kontratı gerekmektedir. Farklı durumların olması durumunda (ortaklık, hisse gibi) belgelerin doğru bir şekilde bankaya iletilmesi gerekmektedir.
 5. Kredinin alınabilmesi için gösterilecek olan teminat belgeleri
 6. Faal olarak işleyen firmaların son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosunu getirmeleri gerekmektedir. Eğer firma yeni kuruldu ise kuruluş veya son zamana kadar olan tüm bilanço ve gelir tablosu getirilmesi gerekmektedir.
 7. Eğer hissedar var ise noter onaylı veya şube yetkilileri huzurunda onaylanıp imzalanmış muvafakatnamenin bulundurulması gerekmektedir.
 8. Eğer araziler kira ise noter onaylı veya şube yetkilileri huzurunda onaylanıp imzalanmış muvafakatnamenin bulundurulması gerekmektedir.
 9. Diğer belgeler yapılan üretim faaliyet kategorisine göre farklılık göstermektedir.

Tüzel kişiler için;

 1. Tarım ekipman kredisi başvuru formu
 2. Nüfus cüzdanı
 3. Çiftçi olduğunu kanıtlayan belge (örnek olarak; ÇKS Belgesi)
 4. Oda kayıt belgesi ve vergi levhası
 5. Tüzel kişiliğe yetkin bireylerin noter onaylı imza sirküleri ve temsil yetkisine sahip olduğunu kanıtlayan kararların belgeleri
 6. Faal olarak işleyen firma ve / veya firmaların son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosunu getirmeleri gerekmektedir. Eğer firma yeni kuruldu ise kuruluş ve son zamana kadar olan tüm bilanço ve gelir tablosu getirilmesi gerekmektedir.
 7. Eğer tarım yapılan bölge başvuran bireye ait ise tapu kaydı, kira ise kira kontratı gerekmektedir. Farklı durumların olması durumunda (ortaklık, hisse gibi) belgelerin doğru bir şekilde bankaya iletilmesi gerekmektedir.
 8. Kredinin alınabilmesi için gösterilecek olan teminat belgeleri
 9. Eğer hissedar var ise noter onaylı veya şube yetkilileri huzurunda onaylanıp imzalanmış muvafakatnamenin bulundurulması gerekmektedir.
 10. Eğer araziler kira ise noter onaylı veya şube yetkilileri huzurunda onaylanıp imzalanmış muvafakatnamenin bulundurulması gerekmektedir.
 11. Yatırım Teşvik Belgesi
 12. Hesap Durum Belgesi
 13. TCMB sorgusu için hazırlanmış taahhütname

Ziraat Bankası çiftçi ekipman kredisi işlemleri başarılı şekilde bitirebilmek için gereken belgelerin derhal sağlanması gerekmektedir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Tarımsal mekanizasyon kredi işlemleri için yapılacak en önemli adımlardan biri başvurudur. Yapılacak olan başvuru en yakın Ziraat Bankası şubelerine gidilerek gerçekleştirilmelidir. En yakın Ziraat Bankası şubesinin tespiti için tıklayın (https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bize-ulasin/sube-ve-atmler).

Başvuruların daha iyi bir değerlendirme yapılabilmesi ve iyi bir anlaşmanın sağlanabilmesi için şubelere gidilmeden önce, altta yer alan Ziraat bankası iletişim numaralarını kullanarak bilgi alınmalıdır.

 • 444 00 00
 • 0850 220 00 00

Yapılacak olan başvurudan önce alınacak araçlar, makineler ve teçhizatlar önceden belirlenmiş olması gerekmektedir. Bankaya verilecek olan güven ve kredi notu neticesinde büyük faiz oranları indirimleri alınabilmektedir.

Ziraat Bankası tarım kredisi faiz oranları hakkında net bir oran söylemek çok yanlıştır. Yapılan işin büyüklüğüne, alınmak istenen makine ve teçhizata, kredi notuna gerçek ve tüzel kişilikler olmak üzere birçok sebepten oranlar büyük değişimler göstermektedir.

Tarım aletleri için kredi başvurusu yapılmadan önce KOSGEB merkezlerine giderek yeni desteklerin öğrenilmesi önerilmektedir. Çünkü KOSGEB; faizsiz, iki yıl sonra ödemeye başlamak koşuluyla tarım aletleri için destek kredileri verebilmektedir. Bu desteği de Ziraat Bankası ile ortak gerçekleştirmektedir.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 6 Ortalama: 3.7]