1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. TBNG’nin Yeni Sondaj Programıyla Gaz Üretimi Başladı

TBNG’nin Yeni Sondaj Programıyla Gaz Üretimi Başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin önde gelen doğalgaz arama ve üretim şirketi TBNG, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin desteğiyle Silivri’de açtığı yeni kuyulardan gaz çıkarmaya başladı. 10 milyon dolarlık yatırımla açılan 5 yeni kuyudan 300 milyon metreküp doğalgaz rezervine ulaşıldı ve ekonomik büyüklüğü 3 milyar lira olarak açıklandı. İlk gaz çıkarıldıktan sonra dağıtıma hazır hale getirildi.

Yerli ve Milli Doğalgaz Üretimi

TBNG CEO’su Sinan Furat, yapılan çalışmalar hakkında şunları belirtti: “Sahadaki doğal gazı keşfettik ve üretim aşamasına geçtik. Bu bölgedeki yerli ve milli doğalgazı sanayicilere sunarak enerji bağımsızlığımıza katkı sağlayacağız. Türkiye’nin yeraltı kaynaklarını ekonomiye kazandırma mücadelesi devam ediyor.”

Petrol ve doğalgaz sektöründe Türkiye’nin önemli bir konuma geldiğine vurgu yapan Furat, Trakya Bölgesi’nin enerji merkezi olacağını ifade etti. Türkiye’nin yerli üretimi olan petrol ve doğalgazın artmasıyla enerji maliyetlerinin düşeceğini ve dışa bağımlılığın azalacağını belirtti.

TBNG’nin Yeni Sondaj Programıyla Gaz Üretimi Başladı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!