1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TCMB: Enerji Grubunda Yıllık Enflasyon Kayda Değer Şekilde Arttı

TCMB: Enerji Grubunda Yıllık Enflasyon Kayda Değer Şekilde Arttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fiyat Gelişmeleri Özeti

Merkez Bankası’nın Mayıs ayına ilişkin fiyat gelişmeleri raporu, yıllık tüketici enflasyonundaki baz etkisi kaynaklı artışa rağmen çekirdek enflasyonun ılımlı seyir izlediğini belirtti. Hizmet ve temel mal gruplarında düşüş yaşanırken, enerji grubunda belirgin artış gözlendi. Özellikle doğalgaz fiyatlarındaki değişiklikler enflasyonu olumsuz etkiledi.

Çekirdek Enflasyon ve Gıda Grubu

Çekirdek enflasyonda yavaşlama kesintiye uğradı. Gıda grubunda ise sebze fiyatlarındaki gerileme etkili oldu. İşlenmemiş gıda alt grubunda yaşanan düşüş, genel enflasyonu olumlu etkiledi. Ancak işlenmiş gıda fiyatlarındaki artış dikkat çekti. Özellikle işlenmiş gıda kalemlerinde aylık enflasyonun yükseldiği belirtildi.

Hizmet ve Temel Mal Grupları

Hizmet grubunda lokanta-otel, kira ve eğitim gibi kalemlerde yüksek fiyat artışları devam etti. Temel mal grubunda ise giyim ve ayakkabı fiyatlarında mevsimsel etkilerle artış yaşandı. Dayanıklı mal alt grubunda ise fiyat artışının yavaşladığı gözlendi. Üretici fiyatlarında yaşanan zayıflama, Türk lirasındaki ılımlı seyre bağlandı ve yıllık üretici enflasyonu arttı.

TCMB: Enerji Grubunda Yıllık Enflasyon Kayda Değer Şekilde Arttı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!