1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TCMB Rahat Bir Nefes Aldı: Eksi FX Rezerv Kabusu Son Buldu

TCMB Rahat Bir Nefes Aldı: Eksi FX Rezerv Kabusu Son Buldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de İhracat Rekoru ve Döviz Açığındaki Daralma

Türkiye, Mayıs ayında rekor bir ihracat performansı sergilerken, dış ticaret açığındaki daralma dikkat çekti. Azalan döviz ihtiyacı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz açığı sorununu aşmasına yardımcı oldu. Bu durum, TCMB’nin net rezervlerinin 4 yıl sonra pozitif seviyeye yükselmesini sağladı.

Net Rezervlerdeki Artış ve Dış Ticaret Verileri

Cuma günü itibarıyla yapılan analize göre, TCMB’nin net rezervleri 1,5 milyar dolara çıkarak pozitife geçti. Bu durum, 29 Mart 2024’ten itibaren net rezervlerde 66,5 milyar dolarlık bir iyileşme anlamına geliyor. Öte yandan, Türkiye’nin Mayıs ayı dış ticaret verilerine göre, ihracat önceki yılın aynı dönemine göre %11,4 artarak 24,1 milyar dolara yükseldi. İthalat ise %10,3 azalarak 30,6 milyar dolara geriledi.

Döviz Rezervlerindeki Artışın Arkasındaki Strateji

Uzmanlar, TCMB’nin rezerv birikiminin arkasındaki stratejinin yerel seçim sonrasına denk gelen dönemde 60 milyar dolarlık döviz alımı yaptığını belirtiyor. Bu dönemde, ‘carry trade’ uygulamalarının etkisinin azaldığı ve yerleşiklerin döviz bozdurma, kredi kullanma gibi işlemleri tercih ettiği görülüyor.

Türk Lirasının Değerindeki Sabitlik ve Beklentiler

TCMB’nin FX rezervlerine devam edeceği ve Türk Lirası’nın yaz aylarında dolar ve Euro karşısındaki nominal değerini korumasının beklendiği belirtiliyor. Bu durumda, dolar/TL ve Euro/TL kurlarının yaz boyunca istikrarlı bir seyir izlemesi öngörülüyor.

Sonuç ve Değerlendirme

Türkiye’nin ihracattaki artışı ve döviz rezervlerindeki artış, ekonomi açısından olumlu bir tablo çiziyor. Dış ticaret açığındaki daralma ve döviz rezervlerindeki artışın devam etmesi, Türkiye’nin ekonomik istikrarını güçlendirmeye yönelik önemli adımlar olarak değerlendiriliyor.

TCMB Rahat Bir Nefes Aldı: Eksi FX Rezerv Kabusu Son Buldu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!