1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. TCMB, ZK Artışlarının Mevduat Faizine Etkisini Aşağı Yönlü Olarak Belirtti

TCMB, ZK Artışlarının Mevduat Faizine Etkisini Aşağı Yönlü Olarak Belirtti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu

TCMB’nin son Finansal İstikrar Raporu’na göre, zorunlu karşılık (ZK) oranlarında yapılan artışın, mevduat faizlerinde likidite kanalından sıkılaştırıcı etki yapması bekleniyor. Bu durum, bankaların maliyetlerini artırarak mevduat faizlerini aşağı çekme eğilimine girmesine neden olabilir.

Raporda belirtilen maliyet artışları, bankaların ZK maliyetlerini karşılamak için kredi faizlerinde yukarı yönlü veya mevduat faizlerinde aşağı yönlü fiyatlama yapabileceğini vurguluyor. ZK maliyetinin banka bilançoları üzerindeki etkisi ve mevduat faizlerindeki baskıların nasıl oluştuğu detaylı bir şekilde incelenmiş.

Özellikle 2024 yılı başında mevduat faizlerinde aşağı yönlü baskı olduğu belirtilen raporda, bankaların ZK’lar için faiz geliri elde edememesinin maliyetleri artırdığına dikkat çekiliyor. Bu durum, bankaların riskleri dengeleme amacıyla farklı fiyatlama stratejileri benimsemesine yol açabiliyor.

Raporun öne çıkardığı bir diğer nokta ise Kısa Vadeli Kredi Mekanizması (KKM) bakiyesi ile ZK tutarının faiz getirili aktifler içindeki payının önümüzdeki dönemde nasıl değişebileceğidir. KKM hesapları için tesis edilen ZK tutarının azalabileceği ve bu durumun faiz oranları üzerindeki etkisi raporda detaylıca açıklanmış.

TCMB, ZK Artışlarının Mevduat Faizine Etkisini Aşağı Yönlü Olarak Belirtti
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!