1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. TCMB’den Zorunlu Karşılık Adımı

TCMB’den Zorunlu Karşılık Adımı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası Faiz Oranları Güncellendi

Merkez Bankası tarafından yayınlanan son tebliğe göre, yurt dışı bankalar için belirlenen mevduat faiz oranları yeniden düzenlendi.

Yapılan düzenlemeye göre, vadesiz, ihbarlı ve 1 ay ile 3 aya kadar vadeli mevduatlar ile katılım fonu hariç hesaplar için faiz oranı %12 olarak belirlendi. Bu oranlar, yatırım süresine göre farklılık göstermektedir. Örneğin, 6 aya kadar vadeli mevduatlar ile 1 yıla kadar vadeli ve 1 yıldan uzun vadeli mevduatlarda uygulanacak oran ise %8 olarak belirlendi.

Merkez Bankası’nın kur koruma desteği sağladığı hesaplarda ise faiz oranları daha farklıdır. Bu hesaplarda, 6 aya kadar vadeli mevduatlarda %33, 1 yıl ve üzeri mevduatlarda ise %22 faiz uygulanacaktır.

Yurt dışı bankalar mevduatı katılım fonu dahil 1 yıla kadar vadeli hesaplarda faiz oranı %8, 3 yıla kadar vadeli hesaplarda %5.5 ve 3 yıldan uzun vadeli hesaplarda ise %3 olarak belirlenmiştir.

Yatırımcılar İçin Yeni Fırsatlar

Yatırımcılar için belirlenen bu faiz oranları, yurt dışı bankalarla yapılan mevduat anlaşmalarında önemli bir rol oynamaktadır. Yatırımcılar, farklı vadelerde ve farklı koşullarda mevduat açarak kazanç elde etme fırsatına sahiptir.

Özellikle kur koruma desteği sağlanan hesaplarda uygulanan yüksek faiz oranları, yatırımcılara risklerini minimize ederken kazanç elde etme imkanı sunmaktadır. Bu sayede, yatırımcılar ellerindeki sermayeyi en verimli şekilde değerlendirebilmektedir.

Yatırımcılar, faiz oranlarını ve vadeleri dikkate alarak kendileri için en uygun yatırım stratejisini belirleyebilir ve mevduatlarını bu doğrultuda değerlendirebilirler.

TCMB’den Zorunlu Karşılık Adımı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!