TEPAV 65. istihdam izleme bülteni sonuçlarını paylaştı. Buna göre Temmuz ayında sigortalı olarak çalışan kişi sayısı bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 6,2’lik yükselme kaydetti. Bülten sonuçlarına göre Temmuz ayında 14 milyon 196 bin kişi istihdama dahil oldu.

TEPAV: 202 Bin Arttı

Kısa adı TEPAV olan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı, Temmuz ayını içeren istihdam izleme verileri mevsimsel etkilerden arındırılmış olarak değerlendirildiğinde bir önceki aya kıyasla sigortalı çalışan sayısının 202 bin arttığını belirledi.

Esnaf Ve Çiftçi Sayısı Yüzde 2,5 Yükseldi

TEPAV Temmuz ayı araştırmasında esnaf ve çiftçi sayısının da artığını tespit etti. Buna göre 2017 yılının Temmuzunda bir önceki yılın aynı ayına göre artış yüzde 2,5 olarak gözlemlendi. Artış sonrasında esnaf ve çiftçi sayısının 2 milyon 751 bini bulduğu kayda geçti. Esnaf ve çiftçi sayısı bir önceki ayla karşılaştırıldığında ise sigortalı çalışan sayısının gerilediği, gerilemenin 48 bin kişi olduğu belirlendi. Bu hesaplama sonuçlarına mevsimsel etkiler arındırılarak ulaşıldı.

Kamuda Çalışan Sayısı Düşüşte

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın 65. istihdam izleme bülteninde kamu çalışanları da yer aldı. Bültendeki neticelere göre 2017 yılının Temmuzunda kamuda çalışmakta olan kişi sayısı yüzde 3,1 oranında azaldı. Toplam rakam ise 2 milyon 975 bin olarak belirlendi. Mevsimsel etkilerden arındırılmış sonuçlar şeklinde yapılan değerlendirmedi, 2017 yılının Haziranına kıyasla 2 bin kişilik artış kaydedildi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]