TOKİ Ayder Yaylası için düğmeye basmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili açıklama TOKİ Başkanı Ergün Turan tarafından yapıldı. Turan, yarın Rize ilinde Arama Konferansı’nın toplanacağını, Ayder yaylasının yenilenmesi ve korunması adına bazı kararların alınacağını aktardı.

TOKİ Başkanı Ayder Yaylası Hedeflerini Açıkladı!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan’ın yazılı açıklamasında Yayla Projesi’nin hayata geçirilmesi için kamunun, özel sektörün, meslek odalarının, sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşların işbirliği halinde olacaklarının altı çizildi. Önceliklerinin Ayder Yaylası ve bölgede yer alan diğer yaylalar olduğunu aktaran Turan, Yayla Projesinin hazırlanması için analizlere ve hazırlıklara başladıklarını belirtti. Bu kapsamda Arama Konferansında bir araya geleceklerini söyleyerek Başkan Turan, “Bu Konferans, Ayder Yenileme ve Koruma Projesi’nin üretilmesi adına atılmış adımlardan yalnızca bir tanesi. Sonuçlar sonrasında düzenleyeceğimiz çalıştay kapsamında masaya yatırılarak, netlik kazanmaya başlayacak” dedi.

Türkiye’de Bir İlk

Ayder Yenileme ve Koruma Projesi’nde TOKİ olarak üzerlerine düşen sorumlulukları eksiksiz yapacaklarını aktaran Turan, bu çalışmayla Türkiye’de bir ilki başaracaklarına vurgu yaptı. Çalışmanın plan, mimari ve mühendislik dahilinde ilk olarak hayata geçeceğini aktardı. Türkiye’de bu zamana kadar herhangi bir yayla projesinin üretilmediğini de dile getirdi.

Ergün Turan yazılı açıklamasında Ayder Yaylası Projesinin bir milyon metrekare gibi dev bir sahada yapılacağının altını çizerek, “Söz konusu yaylada 1., 2. Ve 3. Derece sit alanları bulunmaktadır. Ayder Yaylası üzerinde TOKİ olarak yaptığımız ön çalışmaların sonuçlarına göre 639 tane parsel bulunuyor. Bu parsellerin 262 adeti yapılı olarak belirlendi. Bunun yanında Arder’de 2 tanesi tescil edilmiş, 98 adette korunması gereken yapı belirledik. Yayla alanında bulunan diğer bütün yapılarınsa kaçak olduğu tespit edildi” dedi.

Arama Konferansında Ayder Yaylasının öncelikli olarak görüşüleceğini ifade eden TOKİ Başkanı Turan, projenin vizyonunun bu konferansta detaylı olarak görüşüleceğini de açıklamasına ekledi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]