Dünya oyuncak devinin iflasın eşinde olduğu bir süredir konuşulmaktaydı. Toys’R’Us mali sorunlarını aşamayarak, iflas koruma başvurusu yaptı.

Toys’R’Us İflas Koruma Başvurusunu Resmen Yaptı

Oyuncak dünyasının başrol oyuncularından olan şirket iflas koruma başvurusunu ABD’de yaptı. Bir süredir gündemi meşgul eden şirketteki bu gelişme, söylentilerin doğruluğunu kanıtladı.

5 Milyar Dolarlık Dev Borç

Alınan bilgilere göre oyuncak devinin toplamdaki borcu 4,9 milyar doları buldu. Şirketin bu borcun 400 milyon dolarlık bölümünü önümüzdeki yılda ödemesi gerekiyor. Kalan 1,7 milyar dolarlık bölümse 2019 yılında ödenmesi gereken borç miktarı olarak ifade ediliyor. Tüm bu borçlara karşın şirketin mali durumu ise pek iç açıcı değil! şirket borçlarını ödeyemez hale gelirken, beklenen atak gerçekleşti ve şirket iflas korumu talebini resmen başlattı.

Şirketin mali sorunları son yıllarda hat safhaya çıktı. Toys’R’Us mali sıkıntıları geride bırakmak adına bazı kararlar alsa da, bu kararlar beklenen etkiyi göstermedi. Şirket içinde bulunduğu finansal sorunları çözemeyerek adım adım iflasa sürüklendi.

Oyuncak devi 2005 yılına gelindiğinde Bain, Vornado ve KKR şirketleri tarafından satın alınmıştı. Devrin gerçekleştiği dönemde de Toys’R’Us mali sıkıntılar yaşamaktaydı. Bu ortaklıkta şirketin mali sorunlarıyla başa çıkamayarak, bu günlere geldi.

Türkiye Pazarında 12 Yıl Faaliyet Gösterdi

Toys’R’Us Türkiye pazarında faaliyet göstermişti. Kısa bir süre Türkiye pazarında yer alan şirket 1996 yılında pazara giriş yapmıştı. Şirketin Türkiye’de açtığı mağaza sayısı 30 kadar olmuştu. Aradan çok uzun bir süre geçmeden pazardan çekilme kararı veren şirket yıl 2008’i gösterdiğinde, mağazalarını kapatmış ve Türkiye’den ayrılmıştı.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]