1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Trabzon İhracatta Sınırları Aştı! Gine’ye Kadar Ulaştı

Trabzon İhracatta Sınırları Aştı! Gine’ye Kadar Ulaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği verileri 2017 yılı ihracatının artarak devam ettiğini kanıtladı. Ocak – Eylül döneminde Trabzon’dan 108 farklı ülkeye ihracat yapıldı. 9 ayda ihracattan elde edilen gelir ise 811 milyon 868 bin 304 dolar olarak kayda geçti.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Verileri Hızlı Yükselişi Kanıtladı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından kayıt altına alınan veriler incelendiğinde, Trabzon en fazla dış satımı Rusya, Almanya ve İtalya gibi potansiyeli yüksek olan ülkelere yaptı. Kentten yapılan ihracatın ilk beşinde Fransa ve Polonya’da yer aldı. Yılın ilk 9 ayında Trabzon bu güne kadar ihracat yapmadığı ülkelere ulaşmayı da başardı. Bu ülkeler arasında en dikkat çeken yer Gine oldu. Trabzon Gine’ye briket ve tuğla imalatında kullanılan makine ve teçhizat ihraç etti. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği kayıtlarında Gine ihracatından kent ekonomisine aktarılan kazanç 11 bin 160 dolar olarak yer aldı.

Tüm Dünyaya İhracat yaptı

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon’dan gerçekleşen ihracatı değerlendirdi. Kentin ülke bazında birçok yere ulaştığını aktaran Gürdoğan, Trabzon’un neredeyse tüm dünyaya ihracat yaptığının altını çizdi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Gürdoğan, ihracat ürünleri arasında tarımın ön planda olduğunu, bunun yanında sanayi ürünlerinin önemli ihracat kalemleri arasında yer aldığını aktardı. Gine’ye ihraç edilen tuğla ve briket makinesinin kentte üretildiğinin altını çizdi. Trabzonlu sanayicilerin ve iş adamlarının ihracatın artması için olağan üstü bir çaba içerisinde olduğunu ifade ederek, bazı makinelerin imalatında Trabzon’un dünya devi üreticilerle yarıştığını da belirtti. İhracat ürünlerinin katma değerinin yüksek olduğunu, dış satımın gerek kent gerekse ülke ekonomisine büyük katkılar sağladığını sözlerine ekledi.

Trabzon İhracatta Sınırları Aştı! Gine’ye Kadar Ulaştı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!