Vatandaşı aldatan, yanıltıcı reklamlara para cezası yağdı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci açıklamasında bazı reklamlara ise durdurma kararı verildiğini aktardı.

Aldatıcı Reklamlara Durdurma ve Para Cezası!

Bakan Bülent Tüfenkci, reklamlar ile ilgili denetimlerin aralıksız devam ettiğini söyleyerek; vatandaşı aldatan gerçeği yansıtmayan reklamlara yönelik durdurma kararı aldıklarını, bunun yanında söz konusu reklamlara idari işlemle para cezası kesildiğini ifade etti. Bazı firmaların sağlık mevzuatı dahilinde reklam yasaklarını yok sayarak tanıtım yatıklarını, bu firmaların tek tek tespit edildiğini gerekli işlemlerin anında yapıldığını aktardı.

127 Aldatıcı Reklam Durduruldu

Bakan Bülent Tüfenkci bu kapsamda 2017’nin Ocak ile Eylül aylarını kapsayan dönemde 127 reklamın yasal sınırları aştığını söyleyerek, durdurma kararı alındığını açıkladı. 36 reklam içinse idari para cezası uygulandığını, para cezalarının toplamının 1 milyon 800 bin lira olduğunu dile getirdi. Aldatıcı reklamların doğal tedavi, profesyonel masör, reiki, bioenerji ve tedavi uzmanı başlıkları altında yoğunlaştığını ifade ederek vatandaşları uyardı.

“Sağlık Kuruluşu Algısı Yaratıyorlar”

Bakan Bülent Tüfenkci, vatandaşları hacamat, sülük tedavisi ve refleksoloji konularında da uyardı. İlgili bakanlık tarafından ruhsat verilmeyen kişilerin piyasada bu gibi işler yaptığını aktaran Tüfenkci, bu işlemlerin ruhsatlı olarak çalışan uzmanlar tarafından uygulanması gerektiğinin altını çizdi. İşletmelerin isimlerinin de vatandaşları aldattığını ifade ederek, “Güzellik salonu olarak faaliyet gösteren işletmeler, bunun adını güzellik merkezi olarak koyuyor. Vatandaşlarda bu gibi işletmeleri sağlık kuruluşu olarak algılıyor. Gerçekse bu değil. Tüketiciler bu gibi adlandırmalarla yanıltılıyor” dedi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]