Meyve ve Sebzeye Ambalaj Standardı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gıda enflasyonuna yönelik adımlar atmaya devam eden hükümet, bir dizi önlem aldı. Önlemler içerisinde sebze ve meyvenin ambalaja girmesi de yer alıyor.

Gıda Enflasyonu Gerileyecek!

Gıda enflasyonu ve alınan önlemlerle ilgili açıklama yapan Bakan Bülent Tüfenkci, gıda enflasyonunu en fazla etkileyen kalemlerin meyve ve sebze olduğunu hatırlatarak, oranların geriye çekilmeye çalışılacağını aktardı. Önlemlerin Ekimde hayata geçeceğini söyleyen Tüfenkci, alınan önlemlerin, teşviklerin de önünü açacağını kaydetti.

Bu kapsamda sebze ve meyvenin ambalaja girmesi söz konusu olacak. Bu da ambalaj sektörüne teşvik verilmesini beraberinde getirecek. Bu konuya işaret eden Bakan Tüfenkci, meyve ve sebzenin standart kap uygulaması dahilinde satışa sunulacağının sinyallerini verirken; israfında önüne geçeceklerini kaydetti.

Sevkiyat, Muhafaza ve Satış Uygun Şartlara Kavuşacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı açıklamasında sebze ve meyvenin sevkiyatında soğutucularında devreye gireceğini, taşımaya soğuk zinciri dahil edeceklerini belirti. Uygulamanın sevkiyatı gerçekleşen ürünlerin soğuk hava depolarında muhafaza edilmesini öngördüğünü aktararak, son tüketiciye de aynı standartlar dahilinde ulaşacağının altını çizdi. “Tüketicinin taze meyve ve sebzeye buzdolabında ulaşmasını hedefliyoruz” diyerek, düzenlemenin oldukça kapsamlı olacağına işaret etti.

100 Milyar Liralık Ticaret Hacmine Sahip

Gıda enflasyonu rakamlarının yüksek çıkmasının ana nedenlerinden biri olan sebze ve meyve fiyatları, uygulamanın hayata geçmesi ardından kısmen de olsa düşüşe geçecek. Taze ürün sektörünün ticaret hacminin büyüklüğüne değinen Bakan Bülent Tüfenkci, “Sektörel ticaret hacmi 100 milyar lirayı buluyor. Bu hacmin yaklaşık dörtte birlik bölümü ise, uygun taşıma ve saklama koşulları sağlanamadığından çöp oluyor. Hedefimiz çöpe giden miktarın yüzde 15’lik bölümünü önlemek ve ekonomimize 15 milyar liralık katkı sağlamak” ifadelerini kullandı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Meyve ve Sebzeye Ambalaj Standardı!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

0
Düşünceleriniz bizim için önemli, lütfen yorum yapın.x