Toshiba, hafıza çip biriminin satışı için düğmeye bastı. Şirketin söz konusu birimi ABD merkezli bir gruba satacağı haberi gündeme düştü.

Toshiba Hafıza Çip Birimini Gözden Çıkardı

Toshiba’nın hafıza çip birimine Amerikalı özel bir sermaye fonu Bain Capital’ın öncülüğünde kurulan bir grup talip olduğu iddia edildi. Toshiba, satış kararını netleştirerek söz konusu grupla masaya oturduğu aktarılırken, resmi bir açıklama şimdilik yapılmadı.

Hafta Başında Bazı Haberler Çıkmıştı!

Toshiba’nın hafıza çip birimi hakkındaki gelişmeler Reuters haber ajansında gündeme düştü. Ajans, şirketin aldığı kararı yetkililerin açıklayacağını; devrin yapılacağı şirket adının ise sır gibi saklandığını aktardı.

Teknoloji devi Toshiba, son dönemlerde nükleer biriminin borçlarıyla uğraşmak zorunda kalmış, borçları kapatmak için yeni arayışlar içerisine girmişti. Şirketin hafıza çipi birimi dünyanın en büyükleri arasında gösterilirken, söz konusu birim NAND yarı iletken hafıza çipi üretimi yapıyor.

Tokyo Borsasından Çıkarılacak

Japon devi nükleer biriminin borçlarını zaman kaybetmeden kapatmak, sermayesine yeni kaynaklar oluşturma zorunluluklarından satışı kısa sürede sonlandırmak istiyor. Satışın tamamlanmaması halindeyse, Toshiba’nın Tokyo Borsasından çıkarılması gerekecek.

Şirketin hafıza çipi birimine talip olanlar sürekli değişim gösterirken, süreç her geçen gün biraz daha karmaşık hale geliyor. Birime ortak olan Western Digital Corp’un açtığı dava halen devam ediyor. Satışın tamamlanması biraz daha uzar ve o süreçte dava neticelenirse, hafıza çipi biriminin satışı askıya alınabilir.

Toshiba birimin satışı hakkındaki sessizliğini korurken, hafta başında bazı haber ajanslarına düşen haberlerde birimin Western Digital tarafından desteklenen bir gruba satılacağı da yer almıştı.  Farklı bir haberse, şirketle grubun hisselerle ilgili anlaşma sağlayamadığı yönünde oldu.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]