1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Trafik Sigortaları Bürosu: Trafikte Zarar Azaldı, Ancak Hasar Prim Oranı Arttı

Trafik Sigortaları Bürosu: Trafikte Zarar Azaldı, Ancak Hasar Prim Oranı Arttı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Uğur Gülen Hedeflerini Paylaştı

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Uğur Gülen, sektördeki tüm paydaşlara destek olacak, sigortacılığın gelişmesine katkı sağlayacak bir TSB oluşturma hedefiyle çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Gülen, bu doğrultuda sigorta sektörünün 2025-2030 yıllarını kapsayan 5 yıllık strateji çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

Yeni Yönetim Kurulu ve Hedefler

TSB’nin yeni Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Başkan Uğur Gülen, sektörün ilk çeyrek rakamlarını değerlendirdi. Gülen, 2024’ün ilk çeyreğinde trafik sigortasındaki zararın geçen yıla göre yüzde 46 azalarak 1,4 milyar liraya düştüğünü aktardı. Bu durumun trafik sigortasındaki hasar/prim oranına yansımadığını belirten Gülen, sektörün trafik sigortasındaki gündemi değiştirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Sektördeki Performans

Gülen, sektörün 2024 yılı Ocak-Mart döneminde prim üretiminin geçen yıla göre yüzde 92 artarak 200,1 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı. Teknik kârlılığın yüzde 371, hayat dışı branşlarda yüzde 527, hayat sigortalarında ise yüzde 104,5 arttığını belirtti. Gülen ayrıca sektörün öz kaynaklarının yüzde 128,6 ve aktif toplamının yüzde 99 arttığını paylaştı.

Bireysel Emeklilik Sistemi ve Katılımcı Sayısı

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) önemli bir fon büyüklüğüne ulaştığını ifade eden Gülen, Mayıs ayı sonuna doğru 1 trilyon TL’lik bir fon büyüklüğüne ulaşıldığını duyurdu. 1 trilyon TL’lik büyüklüğünün büyük bir kısmının kişilerin tasarruflarından oluştuğunu belirten Gülen, BES’in getirilerinin enflasyonun üzerinde seyrettiğini vurguladı.

BES Getirileri ve Tasarruf Etkisi

Gülen, BES’in getirilerinin enflasyonun üzerinde seyrettiğini ve son dönemde hisse fonlarının getirilerinin enflasyonun oldukça üstünde olduğunu paylaştı. Tasarruf sahipleri üzerindeki etkisinin büyük olduğunu belirten Gülen, BES’in Türkiye’de tasarruf kültürünü oluşturmak ve bireylerin emeklilik dönemlerini güvence altına almak adına önemli bir araç olduğunu vurguladı.

Trafik Sigortaları Bürosu: Trafikte Zarar Azaldı, Ancak Hasar Prim Oranı Arttı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!