1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Açıkladı: Bankacılık Sektöründe Son Durum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Açıkladı: Bankacılık Sektöründe Son Durum

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık para ve banka istatistiklerini açıkladı. 5 Nisan ile biten haftada bankacılık sektörünün toplam mevduatı (bankalar arası dahil) 15 trilyon 905 milyar 636 milyon 683 bin liraya geriledi. Bu dönemde mevduatlar 17 milyar 521 milyon 689 bin lira azaldı.

Geçen hafta tüketici kredi faiz oranları zirveye çıkmıştı, ancak bu hafta yüzde 83,1’e geriledi. Diğer yandan 1-3 aylık TL mevduat faizi yüzde 67,4’e yükselirken ticari kredi faizleri de yüzde 67,5’e çıktı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Açıkladı: Bankacılık Sektöründe Son Durum

Bankalardaki TL cinsi mevduatlar yüzde 1,82 artarak 8 trilyon 715 milyar 122 milyon 813 bin liraya ulaştı. Yabancı para cinsinden mevduatlar ise yüzde 2,88 azalarak 6 trilyon 434 milyar 759 milyon 503 bin liraya geriledi.

Bankacılık sektöründeki faiz oranları ve mevduat miktarlarındaki değişimler ekonomi ve tüketiciler için önemli göstergelerdir. Bu veriler, bankaların likidite durumunu, kredi faizlerindeki trendleri ve mevduat sahiplerinin tercihlerini yansıtmaktadır. TCMB’nin açıkladığı istatistikler, ekonomi ve finans sektörüne ilişkin genel bir bakış sunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Açıkladı: Bankacılık Sektöründe Son Durum
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!