1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na İhracat Bedelleri İçin Yapılan Satış Yükümlülüğü Yüzde 30’a Düşürülecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na İhracat Bedelleri İçin Yapılan Satış Yükümlülüğü Yüzde 30’a Düşürülecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası Yenilikleri ve İhracat Genelgesi Güncellemesi

Merkez Bankası, normalleşme adımlarını sürdürürken, ihracat ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerine ilişkin genelgelerde de değişiklikler yapıldı. 10 Haziran itibarıyla yürürlüğe girecek olan güncellemelerle birlikte, ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin bankalara satılan bölümünün TCMB’ye satış yükümlülüğü oranları yüzde 40’tan yüzde 30’a indirilecek.

2022’nin Nisan ayında yapılan bir önceki düzenlemeyle ihracatçıların döviz gelirlerinin yüzde 25’lik kısmının TCMB’ye satılma zorunluluğu yüzde 40’a çıkarılmıştı. Ancak, TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın yaptığı açıklamada, ihracatçıların döviz gelirlerinin TCMB’ye satılma zorunluluğunun devam edeceği belirtilirken, oran konusunun tekrar değerlendirilebileceği vurgulandı.

Bu değişiklikler, Türkiye’nin dış ticaret politikalarının ve ekonomik düzenlemelerin sürekli olarak güncellenmesi ve iyileştirilmesi gerekliliğini bir kez daha gösteriyor. İhracatçıların döviz gelirlerinin bir kısmının TCMB’ye satılması, ekonomiye döviz girişini artırmayı ve döviz kurlarını dengelemeyi hedefliyor. Bu sayede, Türkiye’nin dış ticaret dengeleri korunarak ekonomik istikrarın sürdürülmesi amaçlanıyor.

Yapılan bu genelge güncellemeleri, ihracatçılar ve döviz kazandırıcı hizmet sağlayıcıları için önemli bir adım olup, ekonomik büyüme ve istikrarın desteklenmesine yönelik atılan adımların bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na İhracat Bedelleri İçin Yapılan Satış Yükümlülüğü Yüzde 30’a Düşürülecek
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!