1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türkiye’nin Cari Açığı Nisan Ayında Son 9 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Türkiye’nin Cari Açığı Nisan Ayında Son 9 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin Cari İşlemler Hesabı Durumu

Türkiye’nin nisanda cari işlemler hesabı 5 milyar 285 milyon dolar açık verdi; ancak altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında 497 milyon dolarlık açık oluştu. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı ise 7 milyar 649 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Nisan Ayında Ekonomik Durum ve Beklentiler

Nisan Ayında Ekonomik Durum ve Beklentiler

Anketlere göre, nisan ayında cari açığın 6,1 milyar dolar olması bekleniyordu. Mart ayında 4,5 milyar dolar olan cari açık, nisanda ılımlı bir artışla 5,285 milyar dolara yükseldi. 12 aylık cari açık da 31,5 milyar dolara çıktı.

Nisan Ayında Finansal Hareketler ve Rezervler

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 856 milyon ABD doları olarak kaydedilirken, portföy yatırımları 2 milyar 23 milyon ABD doları tutarında net giriş gösterdi. Bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörlerden sağlanan kredilerde ise farklılıklar görüldü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Nisan ayında çekirdek gösterge olarak izlenen altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında 497 milyon dolarlık açık dikkat çekti. Ayrıca, resmi rezervlerde 2 milyar 392 milyon ABD doları net azalış yaşandı.

Türkiye’nin Cari Açığı Nisan Ayında Son 9 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!