1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Uber, Lisans Kararına Şok Oldu

Uber, Lisans Kararına Şok Oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uber, Londra lisansını yenileyemedi. Toplu taşıma ve ulaşım biriminin aldığı karar, taksi hizmetinin sıkça aranan ismi Uber’i şok etti.

Uber Lisansına Ret

Londra’da alternatif taksi hizmeti vermekte olan Uber, lisansının yenilenmesi için kentin toplu taşıma ve ulaşımından sorumlu birimine başvuruda bulundu. Transport for London şirketin başvurusuna olumlu yanıt vermeyerek, başvuruyu ret ettiğini açıkladı. Transport for London’ın bu kararı almasında, alternatif taksi hizmeti vermekte olan Uber’in sorumluluklarını tam olarak yerine getirmemesi ve yolcu güvenliği etkili oldu. Londra’nın toplu taşıma ve ulaşımından sorumlu birim işte tüm bu nedenleri teke tek sıralayarak; lisansın yenilememesi yönünde karara aldıklarını şirkete iletti.

Londra 21 İçinde Siyah Taksiye Veda Edecek

Transport for London, aldıkları bu kararı kent geneline de duyurdu. Uber Londra’da siyah taksi olarak bilinmekteydi. Şirket kentte alternatif taksi hizmetlerini sürdürmekteydi. Fakat şirketin adı son zamanlarda taciz gibi skandallarla gündeme gelmeye başlamış, şirket tarafında sular bir türlü durulmak bilmemişti. Transport for London’da tüm bunları dikkate alarak, kararını bu doğrultuda verdi. Ulaşımdan sorumlu birimin kararını Uber, dilerse 21 gün içinde temyiz mahkemesine taşıyabilecek. 21 gün boyunca şirket kent genelinde hizmet vermeyi de sürdürebilecek.

Kararın açıklanması sonrasında Uber, bir açıklama yaptı. Alınan kararı yerinde bir karar olarak değerlendirmeyen şirket, Londra’yı inovatif şirketlere açık olmamakla suçladı.

Lisansı Yenilemek Hata Olurdu

Kentin toplu taşıma ve ulaşımından sorumlu birimin başkanlığını ise Londra Belediye Başkanı yürütüyor. Başkan Sadık Han, birimin aldığı kararı desteklediğini ifade ederken, Londralıların güven içerisinde taksi hizmeti alması gerektiğine işaret etti. Han, güvenlik sorununa işaret ederek, “Bu sorun varken lisansın yenilenmesi büyük hata olurdu” şeklinde konuştu.

Uber, Lisans Kararına Şok Oldu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!