Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı önümüzdeki üç yıllık süreçte, güneş enerjisi üretiminin artacağını, maliyetlerin ise yüzde 50’ye varan oranlarda ucuzlayacağını aktardı.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanından Çarpıcı Açıklamalar

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, 8. Uluslararası Enerji ve İklim Forumu kapsamında güneş enerjisi konusunda bazı bilgiler aktardı. 2017 ile 2020 yılları arasında güneş enerjisi projeleri maliyetlerinin ucuzlayacağına dikkat çeken Birol, “Maliyetlerin yarıya düşeceğini öngörmekteyiz” dedi.

Uluslararası Enerji ve İklim Forumu her sene düzenli olarak yapılıyor. Sabancı Üniversitesi dahilinde düzenlenen forum bu yıl sekizinci kez kapılarını açtı. İstanbul’da yapılan foruma Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı da katılım gösterdi.

Güneş Enerjisi Projeleri Artıyor

Forumun açılış konuşmacısı Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı, güneş enerjisi alanında Türkiye’nin geldiği son noktayı gösteren bilgiler aktardı. Başkan Birol, “Türkiye güneş enerjisi projelerine hız verdi. Doğa dostu enerjilerin üretimi ve tüketimi artarak devam ediyor. Güneş enerjisinde maliyetler düşüyor, hem havamız daha temiz kalıyor hem de ekonomiye ciddi katkılar sağlanıyor” dedi.

2016’da Kurulan Santrallerin Yüzde 50’si Güneş Enerjisiyle Çalışıyor

Ajans tarafından hazırlanan enerji yatırımları raporu sonuçlarına değinen Birol, dünyanın güneş enerjisi alanında büyük ilerlemeler kaydettiğini ifade etti. Geçen yıl faaliyete geçen veya yeni kurulan santrallerin yarısından fazlasının güneş enerjisi ile çalıştığına dikkat çekerek, bu gelişmelerin sevindirici olduğunu söyledi. Bunların yanında santrallerin kömür, doğalgaz ve petrolle üretim yapmaya devam ettiklerini dile getirdi. İlerleyen yıllarda bu oranın daha da artacağını sözlerine ekledi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]