1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Yabancı Yatırımcıların Gözdesi: BIST 30 Endeksine Yöneliyor

Yabancı Yatırımcıların Gözdesi: BIST 30 Endeksine Yöneliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Baki Atılal’ın Analizi

A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Baki Atılal, yatırımcıların son dönemde bankacılık, sigorta ve iletişim sektörlerine yoğunlaştığını belirtiyor. Bu yoğunlaşmanın Merkez Bankası’nın aldığı önlemler etrafında şekillendiğini ifade eden Atılal, yabancıların bankacılık sektörüne olan ilgisinin arttığını vurguluyor. 2024’te beklenen yabancı yatırımların bu sektörler üzerinde etkili olacağını öngörüyor.

Yatırımcı Tercihleri ve Beklentileri

Atılal, mevduat faizlerindeki artışın sigorta şirketlerine ve iletişim sektörüne olan ilgiyi de artırdığını belirtiyor. Sigorta şirketlerinin atıl paralarını değerlendirme fırsatı bulduğu için kârlılıklarının arttığını dile getiriyor. İletişim sektöründe ise global anlamda artan ilginin Borsa İstanbul’daki teknoloji ağırlıklı hisseleri etkilediğini ifade ediyor.

Yatırımcı Stratejileri ve Değerlendirmeler

Atılal, borcu olan şirketlerin yatırımcılar açısından cazip hale geldiğini belirtiyor. Ancak enflasyon muhasebesinin bu değerlemeleri etkilediğini söylüyor. Para değerli olduğunda hisse senetlerindeki satışların arttığını ve yatırımcıların trendi takip etmeye çalıştığını belirtiyor. Bankacılık sektöründe yapılan satın alma haberlerinin piyasayı yukarı taşıdığını belirtiyor.

TEPAV Direktörü Dr. Burcu Aydın Özüdoğru’nun Analizi

TEPAV Direktörü Dr. Burcu Aydın Özüdoğru, yerel seçimlerin ardından hızlı bir portföy girişi yaşandığını ve bu durumun reel faiz düzeyleri ile dolar bazında sunulan faiz imkanlarının uluslararası yatırımcılar için cazip hale geldiğini belirtiyor. Özüdoğru, Merkez Bankası’nın rezerv girişlerinin pozitif yönde artmasını ve yoğun yabancı girişlerin devam etmesini beklediğini ifade ediyor.

Finansal Beklentiler ve Riskler

Özüdoğru, yaz aylarında turizm gelirlerinin artması ve kur üzerinde olası baskıların azalmasıyla eylül sonuna kadar yabancı yatırımcılar için avantajlı bir dönem olduğunu belirtiyor. Ancak kış aylarında turizm gelirlerinin azalması ve ithalat faturalarının artmasıyla belirsizliğin devam edeceğini ifade ediyor. Merkez Bankası’nın portföy girişlerini ve rezerv biriktirme hareketlerini sağlıklı bir şekilde yönetmesi gerektiğini vurguluyor.

Yabancı Yatırımcıların Gözdesi: BIST 30 Endeksine Yöneliyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!