Yaşlıya maaş uygulaması dahilinde devlet, çalışamayacak kadar yaşlı olan ve bakacak kimsesi olmayan vatandaşa destek oluyor. Bu destek için başvuru yapmak isteyen ama nereye, nasıl başvuracağını bilemeyenler haberimiz sizin için! İşte detaylar…

Yaşlı Maaşı Umut Oldu

Yaşlı maaşı almak artık eskisine göre artık çok daha kolay! Çalışamayacak kadar yaşlı olan vatandaşlar veya kendisine yardım eli uzatacak kimsesi olmayanlar… Devlet maaş desteği ile sizlerin de yanında yer alıyor. Buna göre geliri 420 liranın altında olanlar, başkada bir gelir elde edemeyenler yaşlılık maaşını kolaylıkla alabiliyor. Sosyal yardımlaşma kapsamında yer alan bu destek, birçok yaşlı vatandaşın daha rahat bir hayat sürmesini, zorunlu ihtiyaçlarını kimseye muhtaç olmadan karşılamasını sağlıyor.

Kimler Yaşlı Maaşı Alabilir?

Yaşlı maaşı için kimler başvuru yapabilir? Başvuru şartları nelerdir? Sizin için araştırdık! Söz konusu desteği almanın ön koşulu öncelikle 65 yaşını tamamlamak. Bu sosyal yardımdan şu anda Türkiye’de yaklaşık 900 bin yaşlı yararlanıyor. Başvurular, söz konusu kişinin ikamet ettiği ilçe kaymakamlığına veya vakıflara yapılıyor. Maaş başvurusunda istenen belgeler tahmin ettiğiniz gibi çokta değil. Devletin buradaki önceliği yaşlı vatandaşın insan hayatına ve onuruna yakışır bir şekilde hayatını idame ettirmesi olarak dikkat çekiyor. Belgeler, bürokratik engeller ve diğerleri yaşlı maaşı için pek söz konusu değil.

Başvuru ve Gerekli Belgeler

Yaşlı maaşı için başvuru yapacak vatandaş nüfus kayıt örneğini alarak ilçe kaymakamlığına başvuru yapabilir. Yaşlı adına maaş talebinde vasi bulunacaksa, mahkemeden vasilik kararının çıkarılması ve bu belgeyle başvuru yapılması gerekiyor. Kaymakamlık veya vakıf maaş başvurusu yapacak kişiye Yaşlılık Aylığı Başvuru Formu vererek bu belgeyi doldurmasını istiyor. Bu belge ise mal müdürlüklerine veya ildeki defterdarlıklara veriliyor. Yalı maaşı başvurusu ardından ilgili kurumlar gerekli incelemeleri yaparak, söz konusu kişinin bu maaşı hak edip etmediğini ilgiliye iletiyor. Yaşlı maaşı alabilir onayının çıkması ardındansa başvuru Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesine yapılmış oluyor.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]