Yatırım Stopajında Yapılan Değişiklikler ve Yatırımcılar İçin Önemli Bilgiler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatırım Stopajında Yapılan Değişiklikler

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla yatırım stopajında önemli değişikliklere gidildi. Mevduattan elde edilen faiz ve katılım bankalarından elde edilen kâr paylarına uygulanan stopaj oranlarında yapılan güncellemeyle tasarruf sahiplerini etkileyen yeni düzenlemeler getirildi.

Öncelikle, 6 aya kadar olan mevduatlarda stopaj oranı %5’ten %7,5’e yükseltildi. Bir yıla kadar vadeli hesaplarda ise stopaj oranı %3’ten %5’e çıkarıldı. Ancak, bir yıldan daha uzun vadeli hesaplarda stopaj oranında herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

Mevduat getirili yatırım fonlarındaki stopaj oranı da %0’dan %7,5’e yükseltildi. Bu sayede, yatırım fonları ve kısa vadeli mevduat hesaplarında uygulanan stopaj oranları eşitlendi.

Kur Korumalı vadeli mevduat hesapları ve Döviz tevdiat hesaplarından dönüşüm kuru üzerinden TL’ye çevrilen mevduat hesaplarında ise stopaj oranı %0 olarak korundu. Bu düzenlemeler 31 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak.

Yatırımcılar İçin Önemli Bilgiler

  • Yapılan değişikliklerle beraber, yatırım yaparken stopaj oranlarının göz önünde bulundurulması önem arz etmektedir.
  • Kısa vadeli ve uzun vadeli yatırım araçları arasındaki farklı stopaj oranlarını bilmek, tasarruf sahiplerinin karar verme süreçlerinde etkili olacaktır.
  • Yatırım fonlarına olan ilginin artmasıyla birlikte, fonlardan elde edilen gelirlerde uygulanan stopaj oranlarının yatırımcılar için getirdiği yeni düzenlemeleri takip etmek faydalı olacaktır.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Yatırım Stopajında Yapılan Değişiklikler ve Yatırımcılar İçin Önemli Bilgiler
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans - Düşük kredi, Uygun banka! ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!