1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Yılmaz: Orta Vadeli Programımızı Kararlılıkla Uygulamaya Devam Edeceğiz

Yılmaz: Orta Vadeli Programımızı Kararlılıkla Uygulamaya Devam Edeceğiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Vurguladığı Ekonomik Gelişmeler

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin ekonomik performansına dair önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, ülkenin istikrarlı büyüme sürecini sürdürerek kalıcı refah artışını hedeflediklerini belirtti.

Ekonomik Büyüme ve Milli Gelir

2024 yılı birinci çeyreğinde Türkiye ekonomisi, beklentilerin üzerinde büyüyerek bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 artış gösterdi. Bu dönemde yıllıklandırılmış milli gelir ise 1 trilyon 158 milyar dolara yükseldi, yeni bir tarihi zirveye ulaşıldı.

Sektörel Büyüme ve Yatırımlar

Tarım, sanayi ve hizmetler sektörleri 2024 yılının ilk çeyreğinde pozitif büyüme kaydederken, sabit sermaye yatırımlarında da yüzde 10,3’lük bir artış yaşandı. Özellikle makine teçhizat yatırımlarındaki güçlü artış dikkat çekti.

İstikrar ve Güven Ortamının Etkisi

Türkiye’de siyasi istikrar ve güvenin sağlanmasıyla ekonomide öngörülebilirlik artarken, büyüme performansı da istikrarlı bir şekilde devam etmektedir. Bu durum, yatırımcıların ve iş dünyasının güvenini artırmakta ve ekonomik büyümeyi desteklemektedir.

Enflasyon, İşsizlik ve Dış Ticaret

Enflasyonla mücadele konusunda alınan tedbirlerin etkisiyle aylık bazda olumlu sonuçlar alınırken, işsizlik oranları da düşük seviyelerde seyretmektedir. Ayrıca net ihracatın büyümeye katkı sağlaması ve cari açığın azalması ekonominin dengeli bir yapıya doğru ilerlediğini göstermektedir.

Yılmaz: Orta Vadeli Programımızı Kararlılıkla Uygulamaya Devam Edeceğiz
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!