1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Yurt Dışında Yerleşik Kişilerin Yatırım Hareketleri ve Trendler

Yurt Dışında Yerleşik Kişilerin Yatırım Hareketleri ve Trendler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurt Dışında Yerleşik Kişilerin Yatırım Hareketleri

10 Mayıs haftasında yurt dışında yerleşik kişiler, Türkiye’deki finansal piyasalara yön veren önemli yatırımcı grupları arasında yer aldı. TCMB’nin verilerine göre, bu haftada yurt dışında yerleşik kişiler, piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilere göre 84,7 milyon dolarlık net hisse alışı gerçekleştirdi. Bu durum, uluslararası yatırımcıların Türk hisse senetlerine olan ilgisinin devam ettiğini gösteriyor.

Aynı hağfta DİBS (Devlet İç Borçlanma Senetleri) kesin alım işlemlerinde ise 2 milyar 832,6 milyon dolarlık net alım gerçekleşti. Yurt dışında yerleşiklerin DİBS (Ters Repo) alımları ise net 19,2 milyon dolar seviyesinde kaldı. Diğer taraftan, şirket borçlanma senetleri alımları 17,6 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Yatırım Stokları ve Trendler

Yurt dışında yerleşik kişilerin portföylerindeki yatırım stokları da dikkat çekiciydi. Hisse senedi stokları piyasa değeri bazında 40 milyar 382,7 milyon doları bulurken, DİBS (Kesin Alım) stokları 6 milyar 796,0 milyon doları, DİBS (Ters Repo) stokları 1 milyar 695,0 milyon doları, DİBS (Teminat) stokları ise 2 milyar 423,1 milyon doları aştı. Şirket borçlanma senedi stokları ise 229,6 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Finansal piyasalarda uluslararası yatırımcıların hareketleri, genellikle Türkiye ekonomisi ve piyasaları hakkında bir gösterge olarak kabul edilir. Bu nedenle yurt dışında yerleşik kişilerin yatırım trendlerinin takip edilmesi, Türkiye’nin dışa açıklık ve yatırımcı güveni açısından önem arz etmektedir.

Yurt Dışında Yerleşik Kişilerin Yatırım Hareketleri ve Trendler
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!