Eft işlemi, bir bankadan farklı bir bankaya yapılan para transferi anlamına gelir. Hesap numarası ve IBAN ile yapılan ödemeler bu kapsam altındadır. Albaraka Türk 2022 yılı EFT işlemi ile transfer edilen miktar, hedef bankaya ulaşmadan önce ilgili bankanın bir çalışanı tarafından denetlenir, herhangi bir usulsüzlük ya da bir terslik hissedilmez ise onaylanır. Gönderdiğiniz ücretin alıcıya aynı gün ulaşmasını istiyorsanız Albaraka Türk EFT saatleri içerisinde bu transferi gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir. Aksi halde gönderdiğiniz ücret bir sonraki iş günü ilgili banka çalışanının onayına sunulacak, dolayısıyla sonraki çalışma günü ilgili hesaba geçecektir.

albaraka türk eft

Saat kaça kadar Albaraka Türk EFT işlemleri yapılabilir?

Albaraka Türk EFT saatleri 09:00 – 17:15 saatleri arasındadır. Bu saatler dışında yapacağınız para transferleri bir sonraki iş gününe sarkacaktır. Eğer yarı tatil ilan edilen bir günde EFT yapmak istiyorsanız 09:00 – 11:00 saatleri arasında bu işlemi gerçekleştirmiş olmanız gerektiği bildirilmiştir.

*Dikkat! Albaraka Türk hesabınızdan 17:15’dan sonra yapacağınız EFT transferi, işlemi izleyen ilk iş gününde ilgili kişinin hesabına aktarılacaktır. Ancak 17:15 – 18:00 arası yapılan aynı gün transfer edilecek eft işlemlerinden “Geç EFT” adı altında ekstra ücret tahsil edilmektedir.

Dikkat! Mesai saatleri içinde 16:00’ya kadar yapacağınız USD ve EUR transfer işlemleri +1 gün, diğer döviz cinsinden transfer işlemleri +2 gün sonra yapılır. Saat 16:00’dan sonra yapılan işlemlerde volör süreleri 1 gün uzamaktadır.

EFT yaptım, ne zaman hesaba geçer?

Albaraka Türk hesabınızdan yaptığınız EFT işlemleri mesai günü içerisindeyse ve yukarıda belirtilen saatler içerisinde yapılıyorsa karşı banka hesabına geçmesi 5 ila 30 dakika arasında olacaktır.

Albaraka Türk 2022 EFT ücreti ne kadar?

2022 yılı Albaraka Türk EFT ücretleri aşağıdaki gibidir.

EFT İşlem Türü1 TL – 1.000 TL1.000 TL – 50.000 TL50.000 TL üzeri
Şube7.79 TL15.59 TL155.86 TL
Şube Düzenli EFT1.55 TL3.12 TL7.79 TL
ATM / İnternet / MobilÜcretsizÜcretsizÜcretsiz

EFT ve Havale Ücreti Almayan Bankalar listesini incelenediniz mi?

Albaraka Türk EFT sorgulama

Albaraka Türk hesabımızdan EFT saatleri içerisinde yaptığınız trafser işlemi eğer 5 ila 30 dakika içinde karşı bankaya ulaşmadıysa internet bankacılığı kullanıyorsanız ilgili sayfadan, telefon bankacılığı ile 0850 222 5 666 numaralı telefondan ya da en yakın Albaraka Türk şubesinden sorgulama yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı ile yapacağınız kontrolde paranız ulaşmadıysa mutlaka bankanızın şubesine uğramalı ya da telefon bankacılığını kullanarak paranızın durumunu kontrol etmelisiniz.

Hesabımdan gönderdiğim EFT neden ulaşmadı?

Eğer Albaraka Türk EFT saatleri içinde başka bir bankaya para transferi yaptıysanız ve 30 dakika içinde para karşı bankaya ulaşmadıysa hatalı bilgi girmiş olabilirsiniz. Müşteri adı soyadı tam olarak yazılmalıdır, banka ve (ilçe) şube kodu doğru girilmelidir. Tüm bunlar girilmiş olsa dahi, TC kimlik numarası bazı bankalarda zorunlu olmasa da, EFT işleminin onaylanma aşamasında sorun yaşanmaması sebebiyle girmeniz doğru olacaktır. Tüm bunlar doğru ise, karşı bankanın (yani alıcının) kendi bankasıyla ilgili sorunu olup olmadığını kontrol ettirmesi gerekmektedir. Şunu unutmamalıyız ki, bu işlemler her ne kadar tamamen sanal bir ortamda gerçekleşiyor görünse de kontrol ve onay aşaması elle kontrol ile yapılmaktadır. Yani hata payı %1 de olsa vardır. Bu yüzden mutlaka bankanızla görüşün.

EFT iptal etme işlemi

Albaraka Türk EFT saatleri içinde yaptığınız para transfer işlemi eğer karşı bankaya transfer işlemi onaylanmadıysa iptal edilebilir. Verdiğiniz EFT emrini iptal etmek için öncelikle internet bankacılığı kullanıyorsanız bankanızın http://www.albaraka.com.tr/ adlı web sitesinden müşteri kimliğiniz ile giriş yaparak EFT işlemini kontrol ediniz. Eğer eft ulaşmadıysa aynı sayfadan iptal et butonu ile bu emri iptal edebilirsiniz. Bunun dışında telefon bankacılığı ile de bu emri iptal edebilirsiniz, ancak müşteri temsilcinize ulaşmanız ve kimlik doğrulama aşamaları uzun süreceğinden bu yöntem gecikmeye ve iptal fırsatını kaçırmanıza sebep olacaktır. Eğer EFT saatleri dışında transfer emri verdiyseniz, sonraki çalışma günü saat 08:00’a kadar ödeme emirini iptal etme hakkınız bulunmaktadır.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 2 Ortalama: 3]