1. Haberler
  2. Haberler
  3. Almanya’da Perakende Satış Rakamları Beklentilerin Altında Düştü

Almanya’da Perakende Satış Rakamları Beklentilerin Altında Düştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’da Perakende Satışlarında Nisan Ayı Verileri

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), nisan ayına ilişkin geçici perakende satış verilerini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel perakende satışlar, nisanda bir önceki aya göre %1,2 azalarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine göre ise perakende satışlarda %0,6’lık bir düşüş yaşandı.

Ülkede perakende satışlardaki bu son düşüş, tüketici harcamalarının Almanya ekonomisine olan katkısına ilişkin umutları azaltırken, piyasaların beklentisi nisan ayında perakende satışların %0,1 oranında düşmesi yönündeydi.

Destatis’in verilerine göre, nisan ayında gıda ürünlerine olan talebin düşük olduğu belirtildi ve bu kategoride perakende satışlar, bir önceki aya göre %3,7 azaldı. Aynı dönemde gıda dışı perakende ürünlerinde (tekstil, giyim, ayakkabı ve deri ürünleri) ise yıllık bazda %1,1’lik bir düşüş görüldü.

Ürün Kategorisi Aylık Değişim Yıllık Değişim
Gıda Ürünleri -3,7%
Gıda Dışı Ürünler -1,1%

Almanya’da nisan ayında %2,2 olan yıllık enflasyon oranı, mayıs ayında %2,4’e yükselmişti. Ayrıca, Destatis’in ayrı bir açıklamasına göre, nisan ayında ithalat fiyatlarında yıllık bazda %1,7’lik bir düşüş kaydedildi.

Almanya’da Perakende Satış Rakamları Beklentilerin Altında Düştü
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!