1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Asgari Ücretin Üzerinde Bir Rakam: Açlık Sınırı Mayısta 1.967 TL’yi Aştı

Asgari Ücretin Üzerinde Bir Rakam: Açlık Sınırı Mayısta 1.967 TL’yi Aştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması: Türk-İş Raporu Detayları

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması: Türk-İş Raporu Detayları

Türk-İş’in açıkladığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı araştırmasına göre, Mayıs ayında Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 18.969 TL’ye yükseldi. Bu rakam, 17.002 TL olan asgari ücretin açlık sınırının 1.967 TL altında kaldığını göstermektedir.

Araştırmaya göre, gıda harcamalarının yanı sıra giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık gibi zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı ya da yoksulluk sınırı ise 61.788 TL olarak belirlendi. Bekâr bir çalışanın ise ‘yaşama maliyeti’ olarak aylık 24.609 TL’ye ihtiyaç duyduğu tespit edildi.

Mutfak Enflasyonu ve Değişim Oranları

Mutfak Enflasyonu ve Değişim Oranları

Türk-İş verilerine göre, Mayıs ayında mutfak enflasyonu hızla artış gösterdi. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda harcaması için gereken asgari tutardaki artış, bir önceki aya göre yüzde 7,02 oranında gerçekleşti. Son on iki ayda ise değişim oranı yüzde 83,83 olarak hesaplandı. Yıllık ortalama ise yüzde 79,43 olarak belirlendi.

Asgari Ücretin Üzerinde Bir Rakam: Açlık Sınırı Mayısta 1.967 TL’yi Aştı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!