1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. DEİK Başkanı Nail Olpak, Yatırım Harcamalarındaki Artışın Büyümeye Etkisini Vurguluyor

DEİK Başkanı Nail Olpak, Yatırım Harcamalarındaki Artışın Büyümeye Etkisini Vurguluyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2024 yılı 1. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin yazılı bir değerlendirme yaptı. Olpak, büyüme rakamlarının talep tarafında yüzde 10,3 artışla en yüksek büyüme gösteren yatırım harcamalarının, üretimin devamı açısından önemli bir gösterge olduğunu vurguladı.

Büyümenin Sektörel Dağılımı

Olpak, değerlendirmesinde büyümenin sektörel dağılımını ele aldı. İnşaat sektörünün büyümeye en fazla katkı sağlayan sektör olduğunu belirterek, sanayi, bilgi iletişim, mesleki, idari ve destek hizmetleri sektörlerinin de büyümeye olumlu katkı yaptığını ifade etti. Bu sektörel dağılımın ekonomideki çeşitliliği ve dengeli büyümeyi desteklediğini vurguladı.

Talep Tarafındaki Eğilimler

DEİK Başkanı, talep tarafındaki eğilimlere de değinerek, yatırım harcamalarının büyümeye en yüksek katkıyı sağladığını ve tüketim harcamalarının da artış gösterdiğini belirtti. Ayrıca, net ihracatın büyümeye olumlu yönde katkı yapmasının devam ettiğini vurguladı. Bu durumun Türkiye’nin dış ticaret dengesinin güçlenmesine ve ekonomik büyümenin sürdürülebilirliğine katkı sağladığını ifade etti.

Gelecek Döneme İlişkin Beklentiler

Olpak, açıklanan verilerin iş dünyasına umut ve güven verdiğini belirtti. Ancak küresel ekonomik zorlukların devam ettiğini ve Türkiye’nin finansal istikrar politikalarına devam etmesi gerektiğini vurguladı. İç tüketimde beklenen bir miktar gerileme olacağını öngörürken, sanayi sektörü ve ihracata dayalı üretim modelinin daha önem kazanacağını dile getirdi. Bu süreçte, hane halkı tüketiminin azalmasının özellikle tüketim malı ithalatının azaltılmasıyla gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

DEİK Başkanı Nail Olpak, Yatırım Harcamalarındaki Artışın Büyümeye Etkisini Vurguluyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!