1. Haberler
  2. Emtia Haberleri
  3. Dış Piyasa Güncellemesi: Dolar ve Petrol Değer Kaybediyor

Dış Piyasa Güncellemesi: Dolar ve Petrol Değer Kaybediyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’den Gelen Zayıf Verilerin Etkisi

Haftanın ilk işlem gününde ABD’den gelen zayıf veriler, alternatif getiriler ve dolar endeksinde düşüş yaşanmasına neden oldu. ABD’de ISM İmalat Endeksi mayıs ayında beklentilerin altında kalarak son üç ayın en düşük seviyesine gerileyerek ekonomideki yavaşlamayı gösterdi. Bu durum, ABD tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde düşüşe yol açtı.

Küresel Borsaların Durumu

  • ABD borsaları karışık bir seyir izlerken, Nasdaq ve S&P 500 endeksleri günü toparlanarak tamamladı. Avrupa borsaları ise İngiltere hariç yükselişle kapandı. Asya borsalarında ise karışık bir tablo gözlemlenmektedir.

Tahvil Piyasaları Değerlendirmesi

  • ABD’de ISM İmalat Endeksi verisinin etkisiyle ABD 10 yıllık tahvil faizi düşüş yaşadı. Avrupa’da ise ECB toplantısı öncesinde tahvil faizlerinde sert bir gerileme görüldü.

Para Piyasaları Analizi

  • Dolar endeksindeki zayıflama ile EURUSD paritesi yükselişe geçerken, USDJPY paritesi ise düşüş yaşadı. Dolar endeksindeki düşüş, alternatif getirilerin ve döviz kurlarının hareketliliğini etkiledi.

Emtia Piyasaları İncelemesi

  • Altın ve gümüş fiyatları, alternatif getirilerdeki gerileme ve dolar endeksindeki zayıflama ile yükseliş kaydetti. Petrol fiyatları ise OPEC+ kararının etkisiyle dalgalı bir seyir izledi.
Dış Piyasa Güncellemesi: Dolar ve Petrol Değer Kaybediyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!