1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Facebook Hisse Satışından 12,7 Milyar Dolar Kazanacak

Facebook Hisse Satışından 12,7 Milyar Dolar Kazanacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, hisse satışı yapacağını duyurdu. CEO’nun açıklamasına göre 18 ayda 35 – 75 milyon adetlik satış gerçekleşecek.

Facebook CEO’su 35-75 Milyon Hisse Satacak

Şirketin üst düzey yöneticisi Mark Zuckerberg, hisse satışı ile ilgili çıkan haberleri doğruladı. Zuckerberg yaptığı açıklamada, önümüzdeki bir buçuk yıl içerisinde sahibi olduğu Facebook hisselerinden 35 ile 75 milyon adetini elden çıkarmayı planladığını aktardı.

Elde Edilen Kazanç Vakıfa Aktarılacak

Facebook hisseleri şu anda hisse başına 170 dolardan işlem görüyor. CEO Mark Zuckerberg elinden çıkarmayı açıkladığı hisseleri sattığında, hisselerden eline tam 12 milyar 700 milyon dolar geçecek. Fakat Zuckerberg, bu parayı şahsi servetine dahil etmeyi planlamadığını, hisse satışından gelecek tüm parayı eşiyle beraber hayata geçirdikleri yardım vakfına aktaracağını duyurdu. Zuckerberg’in eşiyle birlikte kurduğu yardım vakfı ise Chan Zuckerberg olarak biliniyor.

CEO Zuckerberg geçtiğimiz hafta Facebook aracılığı ile bir açıklama yapmış, son bir buçuk yıllık zaman diliminde sosyal paylaşım platformunun iyi bir performansa ulaştığını ifade etmişti. Aynı açıklamada sahibi olduğu Facebook hisselerinin bir kısmını satacağını da duyurmuş, elde edilecek kazancı sosyal sorumluk projelerine aktaracağını belirtmişti.

Eşiyle Birlikte Kurduğu Vakıf Binlerce Gence Destek Veriyor

Bu açıklamalar ardından Zuckerberg’in hisse satışından elde edeceği kazancı nereye aktaracağı da netleşmeye başladı. Mark Zuckerberg ve eşi 2015 yılında bir vakıf kurmuş, bu vakıfta eğitim ve bilime yönelik projeler geliştiren gençlere destek vermeye başlamıştı. İşte hisse satışı gelirinin aktarılacağı yer bu vakıf olarak duyuruldu.

CEO Mark Zuckerberg, 12 milyar 700 milyon dolarlık hisse satışı yapsa dahi, şirketin en büyük hissedarı olarak kalmaya devam edecek.

Facebook Hisse Satışından 12,7 Milyar Dolar Kazanacak
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!