1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Fransa’da Seçim Sonuçları Borsayı Etkiledi

Fransa’da Seçim Sonuçları Borsayı Etkiledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Parlamentosu Seçimlerinde Aşırı Sağın Yükselişi ve Etkileri

Avrupa Parlamentosu seçimlerine aşırı sağın yükselişi damga vurdu. Fransa’da, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nin yüzde 31,50’lik oranla açık ara farkla ilk sırayı alması, ülkede büyük bir sürprize neden oldu. Bu durum, Avrupa piyasalarında da derin izler bıraktı.

Seçim sonuçları açıklandıktan sonra Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2,4 düşerek 6 Temmuz 2023’ten beri en büyük düşüşünü yaşadı. Bankalar öncülüğünde gerçekleşen bu düşüşte, BNP Paribas, Societe Generale, Vinci ve Credit Agricole gibi önemli şirketlerin değer kaybı dikkat çekti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkede yaşanan siyasi belirsizlik nedeniyle parlamentoyu feshederek erken genel seçim kararı aldı.

Uzmanlar, aşırı sağın yükselişi ve erken seçim kararının Fransa ekonomisi üzerinde olası etkilerini değerlendirmeye başladı. JPMorgan Varlık Yönetimi’nde Küresel Piyasa Stratejisti olan Vincent Juvyns, Fransa’nın yüksek bütçe açığı nedeniyle AB prosedürüyle karşı karşıya kalabileceğini ve bu durumun riskli varlıklara olan iştahı azaltabileceğini belirtti.

Seçimlerin ardından Fransa’da ortak para birimi euro da değer kaybetti. Bu durum, Avrupa genelinde ekonomik belirsizliklerin artmasına ve piyasalardaki dalgalanmaların derinleşmesine neden oldu. Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi denge değişiminin, Avrupa Birliği’nin geleceği üzerinde de etkili olabileceği endişeleri yükseldi.

Fransa’da Seçim Sonuçları Borsayı Etkiledi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!