1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Fransa Borsası, Son 2 Yılın En Büyük Düşüşünü Yaşadı

Fransa Borsası, Son 2 Yılın En Büyük Düşüşünü Yaşadı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da Siyasi Belirsizlik

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinde aşırı sağın Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden açık ara farkla birinci çıkması üzerine Ulusal Meclisi feshederek erken genel seçime gitme kararı almıştı. AP seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) Partisi yüzde 31,37’lik oyla ve açık ara farkla ilk sırayı almış, Macron’un partisi Rönesans yüzde 14,60 ile ikinci olmuştu. Seçimde merkez sağ partisi Cumhuriyetçiler (LR) ise yüzde 7,3’lük oy oranıyla beşinci sırada kalmıştı.

Ekonomik Riskler ve Yatırımcı Endişeleri

Ülkede Ulusal Meclis için yakın zamanda yeni seçimlerin yapılacağı beklentisi yatırımcılar arasında belirsizliğe neden olurken, sağcı bir hükümetin kurulma ihtimali yatırımcılar için şartların giderek daha “belirsiz” hale gelmesine neden oluyor. Yatırımcılar ülkenin RN’nin müdahaleci ekonomi politikaları ve daha güçlü düzenleme riskinden de endişe duyarken, RN’nin hükümeti devralması halinde ise Fransa’nın zaten yüksek olan kamu borcunun daha da artacağından korkuyor.

Mali Kriz Uyarısı ve Ekonomi Bakanı Açıklamaları

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, hükümetin değişmesi halinde mali kriz uyarısında bulundu. Aşırı sağ ya da solun ağır harcama planları nedeniyle gelecek parlamento seçimlerini kazanması halinde Euro Bölgesi’nin en büyük ikinci ekonomisinin mali kriz riskiyle karşı karşıya kalacağı uyarısını yaparak, “Aşırı sağa baktığımda yalanlardan oluşan bir program görüyorum.” dedi. Mevcut siyasi istikrarsızlığın bir mali krize yol açıp açmayacağı sorusuna “evet” yanıtını veren Le Maire, “Bunun nedeni, evet ya da hayır, bu borcu finanse etmeye devam edip edemeyeceğimiz sorusuyla ilgili olarak masada olan siyasi programlardır.”

Siyasi belirsizlik Fransız banka hisselerinde baskı oluştururken, ülkenin risk primi son 7 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. RN, emeklilik yaşının düşürülmesi ve daha korumacı bir ekonomi politikası talep ederken partinin korumacı “önce Fransa” ekonomi politikaları çağrısına yönelik yatırımcıların endişeleri özellikle tahvil piyasasında kendini gösteriyor.

Fransa Borsası, Son 2 Yılın En Büyük Düşüşünü Yaşadı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!