1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, AP seçimlerinde aşırı sağın zaferi üzerine erken seçim kararı aldı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, AP seçimlerinde aşırı sağın zaferi üzerine erken seçim kararı aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa’da AP Seçimlerinde RN Partisi Zafer Kazandı!

Fransa’da Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN), yüzde 31,50’lik oylarla açık ara farkla birinci oldu. Bu sonuç, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi Rönesans’ın yüzde 15,2’lik oy oranıyla ikinci sırada yer almasıyla dikkat çekti. Macron, partisinin aldığı açık farklı yenilgiyi kabul ederek, 30 Haziran – 7 Temmuz tarihleri arasında erken seçim kararı aldıklarını duyurdu.

Macron, seçim sonuçlarının Avrupa’yı savunan partiler için olumlu olmadığını belirtirken, hükümetin geleceği konusunda halkın tekrar seçim yapmasına karar verdiğini vurguladı. “Oylamayla, parlamenter geleceğimizin seçimini yeniden size vermeye karar verdim. O yüzden bu akşam Ulusal Meclisi feshediyorum.” diyen Macron, kabinesini bu gece saat 22:00’de toplamaya karar verdi.

Macron’un bu kararı almasındaki en büyük etken, halkın verdiği mesajı dikkate almak ve gelecek için yeni bir yol haritası çizmekti. Avrupa genelinde artan aşırı sağcı ve popülist hareketlerin etkisiyle, Fransa’daki seçim sonuçları da Avrupa politikasında önemli bir yere sahip olacak gibi görünüyor.

Erken seçim kararıyla birlikte Fransa, siyasi arenada yeni bir döneme girmiş olacak. Partiler arasındaki rekabetin artması ve halkın beklentilerine daha iyi cevap verme çabaları, ülkenin siyasi atmosferini şekillendirecek önemli unsurlar arasında yer alacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, AP seçimlerinde aşırı sağın zaferi üzerine erken seçim kararı aldı
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!