1. Haberler
  2. Borsa Haberleri
  3. Avrupa’da Aşırı Sağ Hareketliliği: Banka Hisselerinde Büyük Düşüş, Tahvil Faizleri 8 Ayın En Yüksek Seviyesinde

Avrupa’da Aşırı Sağ Hareketliliği: Banka Hisselerinde Büyük Düşüş, Tahvil Faizleri 8 Ayın En Yüksek Seviyesinde

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa’da AP Seçim Sonuçları

7-9 Haziran tarihlerinde gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağ partilerin yükselişi dikkat çekti. Fransa’da Ulusal Birlik Partisi’nin (RN) birinci olması ve Almanya’da da Almanya için Alternatif Parti’nin (AfD) ikinci olması piyasalarda endişe yarattı.

Fransa’da AP Seçim Sonuçları

Fransa’da aşırı sağcı RN, oy oranıyla açık ara farkla birinci oldu. Cumhurbaşkanı Macron’un partisi Rönesans ise ikinci sırada yer aldı. Macron, sonuçların Avrupa’yı savunan partiler için olumsuz olduğunu belirtti ve beklenmedik bir şekilde erken seçime gidileceğini duyurdu.

Avrupa Tahvil Faizleri ve Borsa

Seçim sonuçları Avrupa ülkelerinin devlet tahvillerinde satış baskısına neden oldu. Fransa’nın 10 yıllık tahvil faizi en yüksek seviyesine ulaşırken, diğer ülkelerin tahvil faizlerinde de artışlar yaşandı. Bu durum Avrupa borsalarında da satış baskısını artırdı.

Avrupa Merkez Bankası ve ABD Fed

Geçen hafta Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimine rağmen ABD’de açıklanan güçlü istihdam verileri, ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimine geç gitmesine yönelik endişeleri artırdı. Bu durum avronun dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu.

Avrupa’da Aşırı Sağ Hareketliliği: Banka Hisselerinde Büyük Düşüş, Tahvil Faizleri 8 Ayın En Yüksek Seviyesinde
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!