1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Hazine, İç Borçlanma İçin 637,3 Milyar TL Hedefliyor

Hazine, İç Borçlanma İçin 637,3 Milyar TL Hedefliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanlığı İç Borçlanma Stratejisi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, önümüzdeki 3 aylık döneme ilişkin iç borçlanma stratejisini açıkladı. Buna göre, Hazine bu dönemde 373,1 milyar lira iç borç servisine karşılık 637,3 milyar lira iç borçlanma gerçekleştirecek.

Haziran ayında toplam 151,2 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 254 milyar TL’lik iç borçlanma yapılacak. Temmuz ayında ise toplam 117,6 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 198,7 milyar TL’lik iç borçlanma planlanıyor. Ağustos ayında da toplam 104,3 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 184,6 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirilecek.

İç Borçlanma Detayları

  • Haziran ayındaki iç borçlanmanın 188,6 milyar lirası piyasadan ihale yoluyla yapılacak.
  • Temmuz ayında iç borçlanmanın büyük bir kısmı, 186,7 milyar lira piyasadan ihale yoluyla sağlanacak.
  • Ağustos ayında yapılacak iç borçlanmanın ise 174,2 milyar lirası piyasadan ihale yoluyla karşılanacak.

Toplamda 19 tahvil ihalesi düzenlenecek, 4 kira sertifikasının doğrudan satışı gerçekleşecek, 2 hazine bonosu yeniden ihraç edilecek ve 1 altın tahvilinin doğrudan satışı yapılacak.

Ödeme Planı

Haziran ayında 161,9 milyar lira, Temmuz ayında 156,8 milyar lira ve Ağustos ayında 211,6 milyar lira ödeme yapılacak. Bu ödemelerin büyük bir kısmı, 157,2 milyar lira dış borç servisinden oluşacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın iç borçlanma stratejisi, kamu finansmanı açısından önemli bir adımdır. Bu stratejiyle birlikte, Hazine’nin iç borçlarını etkin bir şekilde yöneterek ekonomiye sağlam bir temel oluşturması hedeflenmektedir.

Hazine, İç Borçlanma İçin 637,3 Milyar TL Hedefliyor
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!