İran devlet ajansı IRNA’nın verdiği bilgiye göre ABD ile İran arasında yapılan anlaşmaya göre 3 milyar dolarlık uçak siparişi verildi. Ülkenin en büyük havayolu şirketi Aseman Airlines 2017 yılı başlarında Boeing firmasından 80 uçak alırken, sadece birkaç ay sonra 60 adet uçak daha sipariş verdi.

Uçakları, Şikago merkezli Amerikan havacılık firması olan Boeing tedarik edecekken, iki firma yetkililerinin başkent Tahran’da düzenlenen seremoniyle anlaşmayı duyurdukları kaydedildi.

AP haber ajansının geçtiğimiz Cumartesi günü duyurduğu anlaşmanın detaylarıne göre toplam 60 adet uçak sipariş edilirken bu uçaklar iki parti halinde teslim edilecek. 1/2 oranındaki 30 jetlik ilk sipariş 737 tipi uçaklardan oluşacak olup ilk teslimatın 2019 yılında yapılması planlanıyor.

http://www.boeing.com

AMBARGODAN SONRA İKİNCİ UÇAK ALIMI

İran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin arasında oluşturulan ve 2016 yılında yürürlüğe giren tarihi nükleer anlaşmadan sonra Boeing firması ikinci kez İran’a sıfır km uçak satışı yapmış oldu.

İran’a uygulanan ambargonun kalkmasının ardından 2016 yılı Eylül ayında Amerika tarafından Boeing ve Avrupalı rakip firma Airbus için İran’a uçak satma izni verilmişti.

Geçtiğimiz aralık ayında da Aseman ve Boeing arasında devasa bir anlaşma yapılarak, 16.6 milyar dolar karşılığında Boeing tam 80 uçağı İran’a sattığını açıklamıştı.

Aseman Havayolu şirketinin CEO koltuğunda oturan Hüseyin Ali, Reuters’a yaptığı açıklamada bir yıl süren müzakereler sonrasında yapılan anlaşmadan memnuniyetini dile getirdi.

Yaklaşık 3 milyar dolar tutarındaki anlaşmada finansmanın yüzde 5’i Aseman tarafından karşılanırken, geri kalan miktar için farklı arayışların olduğu belirtiliyor.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]