1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Nisanda İşsizlik Oranı Yüzde 8,5’e Yükseldi

Nisanda İşsizlik Oranı Yüzde 8,5’e Yükseldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşsizlik Oranı ve İşgücü Katılımı

Hanehalkı İşgücü Araştırması’na göre, 2024 yılı Nisan ayında Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı bir önceki aya göre 18 bin kişi azalarak 3 milyon 42 bin kişi olarak kaydedildi. İşsizlik oranı ise 0,1 puan azalarak %8,5 seviyesine geriledi. Erkeklerde işsizlik oranı %7,2 iken kadınlarda bu oran %11,1 olarak belirlendi.

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı ise yüzde 49,5 olarak gerçekleşti. İstihdam edilenlerin sayısı Nisan ayında bir önceki aya göre bin kişi azalarak 32 milyon 618 bin kişi oldu. İstihdam oranı erkeklerde yüzde 66,9, kadınlarda ise yüzde 32,5 olarak kaydedildi. İşgücüne katılma oranı ise aynı seviyede kalarak yüzde 54,2 oldu.

Genç Nüfus ve İşsizlik

Genç nüfusu kapsayan 15-24 yaş grubunda işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 14,5’e geriledi. Bu yaş grubunda işsizlik oranı erkeklerde yüzde 12,2, kadınlarda ise yüzde 19,1 olarak tahmin edildi.

Haftalık Çalışma Süresi ve Atıl İşgücü

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 44,3 saat olarak kaydedildi. İstihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların haftalık ortalama çalışma süresi bir önceki aya göre 0,6 saat arttı.

Mevsim etkisinden arındırılmış atıl işgücü oranı ise yüzde 27,2 olarak belirlendi. Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranındaki artış dikkat çekiciydi, bu oran bir önceki aya göre 3,1 puan yükseldi. İşgücünde yaşanan bu değişimler ekonomik aktivite seviyesi ve istihdam politikalarını etkilemekte.

Nisanda İşsizlik Oranı Yüzde 8,5’e Yükseldi
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!