1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Sigara Fiyatları ÖTV’den Olumsuz Etkilenecek!

Sigara Fiyatları ÖTV’den Olumsuz Etkilenecek!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni vergi düzenlemesi sigara fiyatlarını da olumsuz etkiledi. Yüksek vergilerin kacak sigarayı arttırabileceği iddia edildi.

Sigara Fiyatları Yükselecek!

Sigara Harici Tütün Mamulleri Üreticileri Derneği Başkanı yeni vergi düzenlemesi hakkında bazı açıklamalar yaptı. Dernek Başkanı Gökhan Ersöz, yüksek vergilerin bazı olumsuzlukları da beraberinde getireceğini ifade etti. Sarma sigarada kullanılan makoron fiyatlarına değinen dernek başkanı, makaronun bir kolisinin düzenleme öncesinde 70 lira seviyesinde olduğuna işaret ederek, düzenleme ardından fiyatın bin 100 liralık Özel Tüketim Vergisiyle karşı karşıya kaldığını aktardı. Bu durumundan üretim merkezlerinin kapanmasına yol açacağını aktaran Ersöz, sektör olarak şaşkın olduklarını belirtti.

“Türkiye Kaçak Sigara Cennetine Döner”

Dünya genelindeki fiyatların bu kadar yüksek olmadığını dile getiren Erzöz, “Makaronun Polonya’daki satış fiyatı 13 Euro civarında. Vergi düzenlemesi bu şekilde uygulanırsa ülkeden kaçak makoronun Türkiye’ye getirilmesi kaçınılmaz bir sonuç olacak. Polonya’dan kolisi 50 ile 60 lira arasında getirilen makoron Türkiye’de 40 TL’den karaborsa satışı yapar” dedi. Olası sonuçların hayata geçmesi halindeyse batacaklarını ifade eden Sigara Harici Tütün Mamulleri Üreticileri Derneği Başkanı Ersöz, kazançlı tarafın karaborsacılar olacağının altını çizdi. Yeni düzenlemenin şu anda piyasada belirsizliğe neden olduğunu anımsatarak, “Türkiye yakın zamanda kaçak ürün cenneti olur” ifadelerini kullandı. Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye getirilecek kaçak sigaranın da 3 ile 4 liradan satıla sunulabileceğini belirtti. Kaçak pazarının ise beş milyar lirayı bulabileceğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vergi düzenlemesi konusunun Bakanlar Kurulunda yeniden görüşüleceğini açıkladı. Vatandaşlar ve piyasa ise dikkatini Bakanlar Kurulundan çıkacak iyi bir habere çevirdi.

Sigara Fiyatları ÖTV’den Olumsuz Etkilenecek!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!