Singapur Ulaştırma Bakanlığı flaş bir karara imza attı. Karara göre ülkedeki trafiğe yeni araçlar eklenmeyecek. Bu karar 2018’in şubatından sonra uygulamaya konacak.

Singapur Kararı Vatandaşlarına Duyurdu

Singapur Ulaştırma Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren Kara Ulaştırma Müdürlüğü, alınan kararı internet sitesi kanalıyla duyurdu. Ülke trafiğini ve araç kullanıcılarını yakından ilgilendiren karar, trafiğe yeni araç kaydının yapılmayacağı yönünde oldu. Uygulamanın 2018 yılının şubatı itibariyle hayata geçeceği ifade edildi. Singapurlular karardan memnun olmadıklarını, yeni araçların trafik kaydının yapılmasını istedi.

Yolların Genişletilmesi Mümkün Değil

Kara Ulaştırma Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada bu kararın alınmasında yolların genişlemesinin artık mümkün olmadığının altı çizildi. Ülke yönetiminin toplu taşıma yatırımlarını artırmayı öngördüğü aktarıldı. Toplu taşımaya yapılması planlanan yatırım miktarı ise 21 milyar dolar olarak belirtildi.

Ruhsatlar 10 Yıllık Verilmekteydi

Singapur Ulaştırma Bakanlığı’nın aldığı karar ülkede yaşayan vatandaşlar tarafından eleştirilse de, bakanlık oldukça küçük olan Singapur için en doğru kararı verdiğini savundu. Ada ülkesi olarak Singapurlular zaten 10 yıllık ruhsat alabilmekteydi. Bu ruhsatlarda yapılan ihale neticesinde sahiplerini buluyor.

Ruhsat Almak İçin 30 Bin Dolar Ödüyorlar

Ülkedeki araç sayısı ise oldukça sınırlı! Ülkede araç sahibi olmaksa oldukça lüks. Çünkü ülkedeki mevzuata göre en küçük aracın ruhsatına en az 30 bin dolarlık ödeme yapılıyor. Bu nedenle vatandaşlar araba almaktan ziyade bisiklet kullanmayı tercih ediyor.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]