1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türk-İş Açlık-Yoksulluk Araştırma Sonuçları!

Türk-İş Açlık-Yoksulluk Araştırma Sonuçları!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk-İş Eylül ayına ilişkin yaptığı açlık ve yoksulluk araştırması sonuçlarını açıkladı. Eylül ayı açlık sınırı (4 kişilik aile) bin 523 lira olarak belirlendi. Yoksulluk sınırı ise Eylül ayında 4 bin 960 liraya yükseldi.

Türk-İş Eylül Ayı Araştırma Sonuçlarını Paylaştı

Türk-İş Sendikası tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık – yoksulluk araştırması Eylül ayı sonuçları detaylarıyla birlikte açıklandı.

Açlık Sınırı Bin 523 Lira

Türk-İş Eylül ayında dört kişilik bir hanenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için gıdaya harcaması gereken paranın bin 523 lira olduğunu belirledi. Buna göre eylül ayında açlık sınırı bin 523 lira olarak kayda geçti.

Yoksulluk Sınırı 4,960 Lira

Türk-İş araştırmasında yoksulluk sınırı verileri de yer aldı. Buna göre gıda, ulaşım, konut, sağlık ve diğer ihtiyaç kalemlerinden oluşan sepetin maliyeti 4 bin 960 liraya denk geldi. Son durumda Eylül ayı yoksulluk sınırı 4 bin 960 lira seviyesinde kayıt altına alındı.

Gıda enflasyonu verilerine de yer veren Türk-İş, geçen 12 aylık zamanda artışın yüzde 9,84 olduğunu, senelik artışınsa yüzde 6,96 olduğunu kaydetti.

Taze Sebze ve Meyve Fiyatları Yükseldi

Araştırma sonuçlarına göre Eylül ayı içerisinde süt ile yoğurt fiyatlarının yükseldiğini tespit eden Sendika, peynirdeki fiyat seviyesinin ise az da olsa gerilediğini belirledi.

Araştırmaya göre taze meyve ile sebze fiyatları Eylülde yükselişe geçti. Taze sebze ve meyvedeki ortalama fiyatlar 3 lira 75 kuruş seviyesinde tüketiciyle buluştu. Bu kalemlerdeki fiyat yükselişi bir önceki aya kıyasla ve kilo başına 17 kuruşluk artışa ev sahipliği yaptı.

Türk-İş geçtiğimiz ayın ortalama sebze fiyatını kilo başına 3 lira 53 kuruş olarak açıklamıştı. Eylül ayı ortalama fiyatı ise 3 lira 68 kuruşa yükseldi. Meyvedeki durumsa geçtiğimiz ay kilo başına 3 lira 65 kuruştu. Eylül ayı ortalama meyve fiyatı ise kilo başına 3 lira 86 kuruş seviyesinde seyretti.

Türk-İş Açlık-Yoksulluk Araştırma Sonuçları!
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!