Yaz saati uygulaması hakkında açıklama yapan Bakan Albayrak uygulamanın aynı şekilde devam edeceğini ifade etti. Yaz saati uygulamasının ekonomik çerçevede analiz edildiğinin de altını çizdi.

Bakan Albayrak Soru Önergesine Yanıt Verdi! Yaz Saati Uygulaması Hakkında Alınmış Bir Karar Yok

Türkiye geçen yıl alınan karar ardından kış saati uygulamasına geçmedi. Kışında yaz saati uygulandı. Vatandaşların tepkisine neden olan uygulama kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde yeniden gündeme taşındı. Yaz saati uygulaması hakkında Meclise yazılı soru önergesi veren isimse CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu oldu. Tanrıkulu’nun önergesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı bizzat kendisi yanıtladı.

Bilimsel Ölçümleri İstanbul Teknik Üniversitesi Yapıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak yanıtında uygulamanın etkilerinin ölçüldüğünü ifade etti. Gerekli çalışmaların Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yönetiminde yapıldığının altını çizerek, bilimsel çalışmaları İTÜ’nün yaptığını aktardı. Uygulama kapsamında enerji tüketimi verilerinin dikkate alındığını söyleyen Bakan Albayrak, uygulamanın tüketimdeki psikolojik ve sosyal etkilerinin de incelendiğine vurgu yaptı. Çalışmaların bu iki alanda yoğun şekilde devam ettiğini belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Tanrıkulu’nun soru önergesine istinaden verdiği yanıtta, şu anda uygulamanın değiştirilmesi yönünde bir kararın alınmadığını, değiştirilmesine ilişkin bir hazırlığında söz konusu olmadığını belirtti.

Albayrak, uygulamanın ekonomik açıdan araştırıldığını ifade ederek; araştırma sonuçlarına ilişkinde bazı bilgiler aktardı. Buna göre Türkiye’nin en doğusu ile en batısı arasında 72 dakikalık zaman farkına vurgu yaparak, uygulamanın enerji verimliliği kapsamında başarılı olduğunu ifade etti.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]