2017’nin Ocak – Eylül aylarını kapsayan dönemde elektrikli ve hibrit araç satışı patladı. Satışlar 2016’nın ilk 9 ayına kıyasla yüzde 717 oranında arttı. Artış sonrasında satılan elektrikli ve hibrit araç sayısı 2 bin 763 olarak kayda geçti.

Elektrikli ve Hibrit Araç Satışında Lider Toyota C-HR

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu tarafından yapılana açıklamaya göre, yılın ilk 9 ayında elektrikli ve hibrit otomobil satışında en iyi satışa Toyota C-HR modeli imza attı. Söz konusu dönemde Toyota C-HR 2 bin 184 adetlik satış yaptı. Toyota RAV4 Hibrit modeli ise 130 adeti yakaladı. Toyota YARIS Hibrit 117 adette kaldı.

Elektrikli araç satışında Ocak ve Eylül döneminde 46 adetlik satış yapıldı. Hibrit araç satışıysa 2 bin 717’yi buldu. Söz konusu araç satışlarının yılbaşından itibaren yükselişe geçtiği, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 717’lik sıçrama kaydettiği dikkatlerden kaçmadı. 2016 yılının Ocak – Eylül aylarını kapsayan dönemindeki satışlar 338 adet olarak kayda geçmişti.

2025’de Elektrikli Araç Satışları Patlayacak

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu’nun kurucularından olan Berkan Bayram, satış rakamlarını değerlendiren kısa bir açıklama yaptı. Bayram, “2011 yılında küresel piyasada toplamda 45 bin adetlik elektrikli ve hibrit araç satışı yapılmıştı. Bu yılın ilk dokuz ayına baktığımızda rakamın 2 milyon adeti bulduğunu görüyoruz. Satışların yılsonuna kadar artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Elektrikli ve hibrit araç satışlarının özellikle 2025 itibariyle patlayacağını tahmin ediyorum. İfade ettiğim yıldan sonra satılan 10 araçtan 4 tanesinin elektrikli olacağını düşünüyorum” dedi.

Bu yazıdan memnun kaldınız mı?
[Toplam: 0 Ortalama: 0]