1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. İstanbul Ticaret Odası Açıkladı! İstanbul’da Zam Şampiyonu O Ürün Oldu

İstanbul Ticaret Odası Açıkladı! İstanbul’da Zam Şampiyonu O Ürün Oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Ticaret Odası 2017’nin Eylülünde İstanbul genelindeki perakende satış fiyatlarını içeren araştırmanın sonuçlarını açıkladı. İstanbul’da Eylül ayı zam şampiyonu yeşil soğan oldu.

İTO: Zam Şampiyonu Yeşil Soğan

İstanbul Ticaret Odası tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, kent genelinde fiyatı en çok artan ürün yeşil soğan olarak kayda geçti. Zam şampiyonunun fiyatı yüzde 31,44 oranında arttı. Fiyatta en fazla gerilemeyi ise erik kaydetti. Erik fiyatındaki düşüş yüzde 24,75 olarak belirlendi.

2017’nin Eylül dönemi baz alınarak yapılan araştırma sonuçlarına göre, sepette yer alan 242 adet üründen 75 tanesinin fiyatı arttı. 27 tanesinde ise düşüş kaydedildi. 140 ürünün fiyatı ise sabit kaldı.

İstanbul Ticaret Odası’nın araştırmasına göre zam şampiyonunu kültür takip etti. Kültür harcamaları eylülde yüzde 17,97 oranında arttı. Eğlence ve kültür grubunda en fazla fiyat artışı ise kurşun kalemde gözlemlendi.

İstanbul genelinde Eylül ayıda tiyatroya giriş ücretleri de yükselenler arasında kendini gösterdi. Artış yüzde 17,78 oldu. Limondaki fiyat farkı yüzde 17,38 olarak yukarı yönlü hareket etti. Okul çanta fiyatlarında ise yüzde 16,03’lük artış belirlendi.

Fiyatı Düşen Ürünler Hangileri?

İstanbul Ticaret Odası fiyatı gerileyen ürünler arasında en fazla düşüşün erik fiyatında olduğunu tespit etti. Erik fiyatındaki düşüşün ise yüzde 24,75 olduğunu açıkladı.

Eylül ayında fiyat gerilemesi kaydeden ürünler arasında armut, balık ve taze üzümde yer aldı. buna göre İstanbul Ticaret Odası armut fiyatındaki düşüşün yüzde 16,22 olduğunu, balık fiyatlarındaki gerilemeninse yüzde 14,37 olduğunu belirledi. Taze üzümdeki fiyat gerilemesi ise yüzde 13,49 olarak kayda geçti. fiyatı gerileyen diğer bir ürünse yüzde 12,65’lik oranla şeftalide gözlemlendi.

İstanbul Ticaret Odası Açıkladı! İstanbul’da Zam Şampiyonu O Ürün Oldu
Sorumluluk Reddi Beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Hepfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

HepFinans ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!